Didim Ticaret Odası 3. Kez Düzenlenen Turizm Şurasına Katılıyor


Kültür ve Turizm Bakanlığınca hazırlanan Şûra, 1-3 Kasım tarihlerinde, Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un ev sahipliğinde, kamu kurum ve kuruluşları, turizm meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşları, sektör temsilcileri ve akademik camianın katılımı ile gerçekleşiyor.

 Paylaş

İlçemiz Didim adına davetli olan Didim Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Üstündağ, Meclis Başkanı Hilmi Yıldırım ve Meclis Üyesi Ali Hikmet Atilla turizm şurasına katıldı. Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Üstündağ “tanıtma ve pazarlama”, Meclis Başkanı Hilmi Yıldırım “turizm eğitimi ve istihdam”, Meclis Üyesi Ali Hikmet Atilla’da “seyahat acenteliği ve ulaşım” komisyonlarında yer alarak ilçe ve ülke turizmimizin sorunları ve çözüm önerileri ile sektörün beklentilerini muhataplarına aktaracaklar.
Turizm sektörünün mevcut durumunun değerlendirilmesi ve geleceğe yönelik ulusal bir turizm politikasının oluşturulabilmesi amacıyla, 01-03 Kasım 2017 tarihleri arasında kamu kurum ve kuruluşları, turizm meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşları, turizm sektörü ve akademik camianın katılımı ile “3. Turizm Şûrası” düzenleniyor.
Şûrada, turizm sektörünün mevcut durumunun değerlendirilmesi, uygulama prensiplerinin güncellenmesi ve sektörün uzun vadeli, sağlıklı gelişimini sağlamak üzere ulusal bir turizm politikasının oluşturulabilmesi amaçlanıyor.
Sahip olduğu doğal, kültürel güzelliklerle dünyanın sayılı destinasyonlarından biri olan Türkiye’nin, turizm potansiyelini daha da geliştirerek etkin ve doğru şekilde kullanmasının hedeflendiği Şûrada değerlendirilmek üzere birçok konu başlığı ele alınacak.
Turizm şurasının açılış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan “Turizm insanlığın tarihi kadar eski olduğunu belirterek, günümüzdeki anlamıyla bir sektör haline dönüşmesi geçtiğimiz yüzyılda ortaya çıktı. Bugün doğrudan ve dolaylı etkileriyle dünya ekonomisine 7.5 trilyon dolar katkı sağlayan ve 300 milyon istihdama ulaşan bir sektörden bahsediyoruz. Ülkemizdeki terör eylemleri ve darbe girişimi turizmimize çok ciddi darbe vurmuştur. Turizm gelirlerinde halen kat etmemiz gereken çok mesafe var. Turist sayısındaki artışa paralel gelirlerin yükselmemesinde, uygulanan düşük fiyat politikasının da etkisi olduğu açıktır” dedi. Turizmde en kötüsünü artık geride bıraktık, yükseliş dönemi başladı diyen Erdoğan “Devletimiz tüm imkanları ile bu sektörün yanındadır. Turizmde kaybettiğimiz pazarların daha büyükleri bir el uzatımı mesafede bizi beklemektedir” dedi.

Turizm Şurası,

Diğer Haberler