Didim Ticaret Odası Heyeti Üçüncü Kez Kos Adasında


Didim Ticaret odası heyetinin üçüncü kez gerçekleştirdiği ziyarette “Didim-Kos feribot seferlerinin başlatılması”, gündemin en önemli konusunu olurken bu konuda çok ciddi adımlar atıldı.

 Paylaş

Didim Ticaret Odası, Yunanistan’ın Kos Adası ile Didim arasında Didim-Kos feribot seferlerinin başlatılması Turizm ve Ticaret ilişkilerinin güçlendirilmesi, ülke ekonomisine katkı sağlanması amacıyla Kos’a 2 günlük gezi düzenledi. Heyet program dahilinde bir dizi ziyaretlerde bulundu.
Karşılıklı feribot seferlerin başlatılması, her iki tarafın turizm, tarım ve ticaret konusundaki tecrübelerini paylaşmak karşılıklı görüş alışverişinde bulunmak amacıyla gerçekleştirilen ziyarete Didim Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Erbaş, Meclis Başkanı Mete Telyakar, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları; Ebubekir Apaydın ve Hikmet Atilla. Yönetim Kurulu Üyeleri; İsmet Kartal, Burhan Teke ve Enver Demirtaş ile Meclis Üyeleri; Serdar Ece ve Medeni Karataş Katıldılar
Yunanistan’ın Kos adasında Didim Heyetini 12 Ada Ticaret Odası Kos Şubesi Başkan Yardımcısı ve Turizm Kolu Başkanı Dimitris Sarantis ve Kos Ticaret Odası yetkilileri karşıladı.
Program dâhilinde hareket eden heyet önce Kos Kaymakamını makamında ziyaret etti.
Ziyarette Didim-Kos feribot seferlerinin başlatılması Turizm ve Ticaret ilişkilerinin güçlendirilmesi ve yapılması düşünülen projeler konusunda açıklamalarda bulunuldu. Kaymakam Chalkidios George görüşmelere olumlu yanıt vererek ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi ayrıca ilk fırsatta Didim’e geleceğini belirtti. Ziyaret sonrasında karşılıklı olarak hediyeler sunuldu.
Daha sonra Ticaret Odasına geçen heyet burada yine Didim-Kos feribot seferlerinin başlatılması Turizm ve Ticaret ilişkilerinin güçlendirilmesi, ülkeler ekonomisine katkı sağlanması konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulundu, toplantı sonrasında her iki tarafta fikir birliğine vararak birlikte hareket edilmesi ve çalışmalara başlanması konusunda anlaşma sağlandı. Burada da karşılıklı hediyeler verilerek başarılar dilendi
İlk günün ziyaret sonrasında Didim heyeti yine Dimitris Sarantis ‘in davetlisi olarak Akşam yemeğinde ağırlandı.
Didim Heyeti İkinci gün, Ziyaret çerçevesinde Kos adasında bulunan Tarihi yerleri gezdi.
Ziyaretin ilk ayağında, Tıbbın babası olarak anılan İyon hekim Hipokrat müzesi gezildi, daha sonra ise üçüncü kuşak aile tarafından işletilen bir bal fabrikası gezildi. Ziyaretin bir sonrası ise yine Kos adasında bulunan 3 şarap fabrikasının en büyüğü gezilerek bilgi alış verişinde bulunuldu, son olarak ise bir zeytinyağı fabrikası ziyaret edildi. Didim Heyeti ziyaret edilen tüm yerlerde ilgiyle karşılanırken çalışmalarıyla ilgili bilgilendirme brifingleri verildi.


"Koslular İşbirliği Konusunda Kararlı"


Ziyaret dönüşünde konuyla ilgili değerlendirme yapan Didim Ticaret Odası Başkanı Hilmi Erbaş,” Didim’de Turizm’in geliştirilmesi amacıyla Kos’la Didim arasında bir deniz taşımacılığı araştırması içerisindeyiz. Geçtiğimiz aylarda 12 adalar Ticaret odası Turizm Kurulu başkanı Dimitris Sarantis odamızı ziyaret etmişti, onun daveti üzerine yönetim kurulumuz, meclis başkanımız ve meclis üyelerimizle birlikte Kos’a 2 günlük bir çalışma ziyaretinde bulunduk.
Kos kaymakamı Chalkidios Yorgo’yu makamında ziyaret ederek düşüncelerimizi anlattık ve karşılıklı olarak bu deniz taşımacılığının her iki ilçemize de artılar getireceğini turizm açısından katkılar sağlayacağını ifade ettik, kendilerinin de bu konuda olumlu düşünceler içerisinde olduğunu daha önce gelen heyete de aynı ifadelerde bulunduğunu belirtti. Daha sonra Ticaret odasını Ziyaret ettik Ticaret odası ziyaretimizde bizleri,12 ada ticaret odası Kos şubesi başkan yardımcısı ve turizm kolu başkanı Dimitris Sarantis, Nikos Tsakiris (Ticaret odası Kos Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi, Throsivovlos Platellas (Kos Esnaf Odası Başkanı), Stefouos Grammos (VIP Ulaşım Sektörü Temsilcisi), Yorgos Grouvas, Yorgo Komitsiz, Marie Meri, Eleni Poadovli (Küçük Oteller Yönetim Kurulu Başkanı), Dina Sviniov (Kos Otelciler derneği Başkanı ve Yunanistan Otelciler federasyonu yardımcısı Başkanı), ve Vrakidis Lakis (Esnaf Odası Yr.Bşk.) karşıladılar. Burada katılımcılarla birlikte bir değerlendirme ve karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. Esas itibariyle herkes iyi niyetlerini ve bu işin gerekliliğini ifade ettiler bizde bu düşüncelere katıldığımızı ama “adım atmak gerektiğini bunun hayata geçirilmesi içinde karşılıklı bir iş birliğine” ihtiyacımız olduğunu ilettik. Dönünce de gerek yönetim, gerekse mecliste konuyu değerlendirip Didim’le Kos arasındaki bu geç kalmış taşımacılığın başlamasının imkan ve olanaklarını arayacağız. Bunun gerekliliği konusunda her iki tarafta da pozitif bir enerji var herkes bu taşımacılığın bir an önce başlamasını istiyor bunun gerçekleşmesi halinde her iki tarafın turizmine ve ticaretine ciddi anlamda artılar getireceğinden hiçbir şekilde şüphemiz yok. Burada edindiğimiz bilgilere göre de Kos ve Bodrum arasındaki taşımacılığın çok ciddi rakamlara ulaştığı gördük. 2011 yılından 2017 yılı arası taşımacılık rakamları bize ümit verdi Ayrıca Didim’deki ticaret erbabımızın bizden çok ciddi bir talebi var, keza Didim’e gelen turistlerimiz ve Didim’de yaşayan insanlarımız Bodrum üzerinden hareket edilmesini çok uzak buluyorlar. Eğer bu taşımacılık faaliyeti gerçekleştirilirse ki onun için çaba ve gayret göstereceğiz belki ilk etapta maliyetine çalışacağız ama orta ve uzun vadede her iki tarafa da enerji getirecek. Ayrıca karşı tarafta Euro ile alış veriş yapıldığından fiyatlar çok pahalı bu taşımacılıktan en çok ilçemizin yaralanacağını düşünüyorum.
Konuyu ilk fırsatta meclisimiz de görüşeceğiz umarım gerekli izinler konusunda sıkıntı olmaz gerekirse bir şirket kurulması yönünde çalışmalarımızı yapacağız ayrıca belediyemizle, işadamlarımızla ve diğer turizmcilerle de konuyu irdeleyeceğiz bu anlamda işbirliği ve finansmana ihtiyacımız var. Ticaret odası imkânları bu gün için tek başına yetmez ama bunu ortak akılla geçekleştirmek durumundayız, bu durumu Didim Platformunun ilk toplantısında gündeme getireceğiz. Ayrıca karşı taraftaki Ticaret odası ve katılımcılarına da ortak bir şirket kurula bilineceğini bunun mümkün olabileceğini, bu yönde bir çalışma yapılması gerektiğini ifade ettik ve istekte bulunduk, onlarda bu yaklaşımı olumlu buldular. Dolayısıyla onları Kaymakamlık, Belediye başkanlığı, Ticaret odası ve diğer katılımcılar olarak Didim’e davet ettik, ziyarete olumlu cevap verdiler. İleri bir tarihte gerçekleşecek ziyarete kadarda çalışmalarımızı, her iki tarafta sürdüreceğiz ve bir araya gelindiğinde değerlendireceğiz” dedi.


Atilla "Bu Kez Birlik Ve Beraberlik İçinde Çok İşlerin Yapılabileceğinin Kanısına Vardım ."


Yönetim kurulu başkan yardımcısı Hikmet Atilla “ Konuyla ilgili yapılan ziyaretimizin bir geçmişi var bu konuda yapılan üçüncü ziyaretimizdir. Her seferinde de Didim-Kos arası taşımacılığının gerekliliği konusunda fikir birliğine varılmış olmasıyla birlikte, bu son ziyaretimizin daha fazla istekli olunduğu kanısına vardım, çünkü her iki tarafında istekleri ve arzuları çok daha fazla.
Şimdiki konumuyla Didim’i düşündüğümüzde Alanya’dan, Mersin’den, Çanakkale ye kadar hemen hemen bütün destinasyonlardan Yunan adalarına seferlerimiz var fakat Didim’den yok, hâlbuki Didim Ege için Türkiye’nin en batı noktasının ortasında bulunan bir turizm destinasyonumuzdur ve Seferlerimizi Didim’den başlattığımız zaman sadece Kos’a olmayacak diğer adalara da olabilecek. Didim Hem İzmir hem de Bodrum hava alanını kullanıyor karadan da her hangi bir sıkıntısı yok, dolayısıyla deniz yolunu da açtığımız zaman, turizm daha çok gelişecektir.
Avrupa ülkelerinde Genel anlamda bir sıkıntı yaşandığı zaman gerek siyasi gerekse ekonomik anlamda etkileniyoruz. Uzak doğuya da açılmalıyız, Uzak doğudan müşteri getirebilmemiz için muhakkak iki ülkenin de bir arada hareket etmesi gerekiyor, Kos’un yanında Kalimnos, Leros, Patnos adaları da var dolayısıyla bu taşımacılığı başlattığımız takdirde birçok adaya birden başlatmış olacağız. Bu proje gerçekleştiğinde ise iki ülke olarak hareket edeceğiz, gerek uzak doğudan gerek doğu Avrupa’dan ve Avrupa birliğinden gelecek olan ziyaretçiler iki ülkeyi birlikte ziyaret emiş olacaklar dolayısıyla bir psikolojik memnunlukta söz konusu olacaktır. İşte bu nedenlerle projemizi hızlı bir şekilde başlatmak istiyoruz. Her ne kadar genel anlamda sıkıntılar olsa da bazen bu sıkıntılardan daha iyi aşabileceğimizi düşünüyorum. Bu sene Türkiye’de yaklaşık %30’luk bir turizm artışı var ki Didim de buna dâhildir. Önümüzdeki yıllarda bu sayı daha da artacaktır bu gün için sadece Kos’a yılda, 1.300.000 (Bir milyon üç yüz bin) turist gelmektedir. Biz sadece Kos’a değil Kos’tanda Didim’e seferleri başlatmak istiyoruz, günübirlik gelen müşterinin tüm zamanı ilçede geçeceği için her dalda alış veriş yapacağı malumunuzdur ve tüketime yöneliktir. Amacımız bunu geçekleştirip Didim esnafımızın daha çok kazanmasını sağlamaktır.” dedi

Didim, Kos, leros, kalimnos, İstanköy

Diğer Haberler