Didim Ticaret Odası Heyeti Yunanistan İzmir Başkonsolosunu Ziyaret Etti


Yunanistan İzmir Başkonsolosu Argyro Papoulia’yu ziyaret eden Didim Ticaret Odası Heyeti Karşılıklı seferlerin başlaması ve vizelerde kolaylık sağlanması konularını görüştü.

 Paylaş

Didim Ticaret Odası yönetim kurulu Başkanı Hilmi Erbaş, Meclis Başkanı Mete Telyakar, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Ali Hikmet Atilla ve Ebubekir Apaydın ile Yönetim Kurulu Üyesi Celal Gümüş, Yunanistan İzmir Başkonsolosu Argyro Papoulia’yı ziyaret etti.
Misafirlerini sıcak bir şekilde karşılayan başkonsolos, Başkan Erbaş ve diğer konukları seçildikleri görevlerinden dolayı tebrik etti. Ziyaret öncesinde Başkan Erbaş hakkında bilgiler söyleyen başkonsolos, Ticaret Odasının gelişimi için yaptığı çalışmaları takdir ettiğini söyledi.
Misafirlerine konsolosluğun hizmet verdiği tarihi bina hakkında bilgiler paylaşan Papoulia, binayı Yunan hükümetinin 1956 yılında aldığını, 2003 yılında restorasyon amacı ile boşaltıldığını ve geçtiğimiz ocak ayında restorasyonu tamamlanarak yeniden hizmete başladığını söyledi. Bu ve buna benzer tarihi binaların korunmasının İzmir ve bölge için önemli olduğunu belirten başkonsolos, İzmir Ticaret Odasının yeni binasının da tarihi yaşatmak adına, geleneksel ve çağdaş mimarinin bir arada sergilendiği önemli bir eser olduğunu belirtti. Bu tarz çalışmaları çok olumlu bulduğunu söyledi
Didim’e 2016 yılında bir ziyaret gerçekleştirdiğini belirten Başkonsolos, çak fazla yazlık olmasının dikkatini çektiğini, sahillerinin de güzelliğini bildiğini söyledi.
2016 yılından beri İzmir’de olduğunu, atalarının da nüfus mübadelesi ile Yunanistan’a İzmir’den göç ettiğini belirten başkonsolos, iki halkın turistik, kültürel ve ticari ilişkisini sağlamak gibi önemli bir görev yürüttüğünü belirtti. Her iki halkın, özellikle de politikacıların diğer tarafı ziyaret etmesi için çalıştıklarını, bunun için Yunanistan’dan politikacı ve iş adamlarının İzmir’e getirerek gezdirdiklerini söyledi. Gelen konukların İzmir’in farkına vardığını ve döndüklerinde bunu anlattıklarını, bunun da daha fazla ziyaret, daha fazla misafir gelmesine sebep olduğunu söyledi.
Eski Başbakan Karamanlis ve eşi ile şuan görev yapan cumhurbaşkanının eşinin kendisinin misafiri olarak İzmir ve çevresini gezdiğini, çok olumlu izlenimlerle geriye döndüğünü söyleyen başkonsolos, Karamanlis ve eşinin çocukları ile beraber ikinci bir ziyaret planladığını vurguladı.
Başkonsolosa sıcak karşılaması için teşekkür eden Başkan Hilmi Erbaş, “daha önceki başkanlığım döneminde Atina, Kos ve Girit ile ilişkilerimiz olmuştu. Oralar da çok sıcak karşılanmıştık. Halkların arasındaki benzerlikler oldukça fazla, kurtuluş savaşı sırasında emperyal güçlerin tuzaklarını saymazsak iki halk hep iç içe yaşamış” dedi.
Başkonsolos da göreve başlamadan önce de birçok kez İzmir’e geldiğini belirtti. Ülkemde de Birçok kişinin kökenleri buraya dayanıyor, halkların arasında hiçbir sorun yok, dedi.
Didim’de yaşayan birçok insanın atalarının nüfus mübadelesi ile Selanik’ten geldiğini belirten Erbaş her iki tarafta da bunun gibi çok hatıra olduğunu söyledi.
Turizm ve ticarette çok sıkı ilişkilere ihtiyaç var diyen Erbaş, “yeni göreve geldik, ilk ziyareti size gerçekleştirdik. Önümüzdeki dönemde üyelerimizle beraber Yunanistan’la ilişkiler kurmak istiyoruz. Ticaret Odaları ile görüşmek istiyoruz. Ülkemizin Avrupa birliğine girmesi noktasında katkı bekliyoruz. Üyelerimizin uzun süreli vize alabilmesi için yardımlarınızı bekliyoruz” dedi.
Başkonsolos “Schengen vizesinin uzun süreli olması için eksiksiz ve olabildiğince çok evrakla desteklenmiş olması gerekiyor. Vize yenilemede de ilk verdiğimiz vizenin Yunanistan’a olan seyahatlerde iyi bir kullanım görmek istiyoruz. Sadece bir günlük Yunanistan girişi sonrasında da uzun Avrupa seyahatleri gördüğümüz zaman yeniden uzun süreli vize veremiyoruz” dedi.
“karşılıklı seferleri başlatmak istiyoruz. Bunun için görüşmeler yapmak üzere adalara seyahatlerimiz olacak Tüm odalarımızla karşılıklı ticareti geliştirme arzusundayız. Bu süreçte her iki taraftaki konsoloslara büyük görevler düşüyor” diyen Başkan Erbaş’a, Başkonsolos “İletişimi hızlandırmak için bu hatlar çok önemli. Herkese öneriyorum, ortak projelerde yer almak gerekiyor. Her iki ülkeyi içeren tatil paketleri olması gerekiyor. Charter seferleri ile gelenler beş günden az kalmıyor. Bu tatilin bir kısmını Didim’de bir kısmını Kos’da geçirebilir. Bu sayede her iki kıyıda da birçok zenginlikleri görebilirler. Ayrıca her iki ülke benzer ürünlere sahip. Ortak ürünler beraber pazarlanabilir. Yunanistan’ın AB üyesi oluşundan dolayı ürünlerin pazarlanmasında da avantajlar sağlanabilir” dedi
İki halk olarak dünyanın en güzel köşesindeyiz, en mutlu halkız diyen başkonsolos, İki ülkenin turizm potansiyelinin de birbirine bağlı olduğunu belirterek başkonsolos Örnek olarak “cruise turlarında Kuşadası, İzmir yoksa Yunanistan da yok. Gemiler İtalya ve İspanya ya kayıyor” dedi.
Daha önce Kos ile karşılıklı ilişkiler hakkında bilgiler paylaşan Didim Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Hikmet Atilla Didim’in Leros ile kardeş şehir olduğumunu belirterek “gerek Leros gerekse Kos ile karşılıklı ziyaretlerimiz oldu. Leros’un gümrük açılışına katıldım. Daha önce karşılıklı ticareti geliştirmek ve seferleri başlatmak için 3 sefer Kos’a gittik 2 sefer onları misafir ettik. Bu dostluğun anısına dikilen Didim belediyesi bahçesinde iki tane Kos zeytini var. İlişkilerimiz sıkı ama seferleri başlatamadık. Yakın zamanda bunu gerçekleştirmek istiyoruz. Akabinde de Her iki tarafı kapsayan iki haftalık turlar düşünüyoruz” dedi.
2016 yılında Didim’i de kapsayan bazı yerlerde mobil vize ofisleri açtıklarını belirten başkonsolos, beklenen başvuru sayısına ulaşamadıklarını söyledi. Sonrasında doğrudan bağı olan, karşılıklı seferlerin yapıldığı kıyı beldelerindeki Odalarla iletişime geçtiğini, Olumlu cevap alınca Atina’dan onay alarak kalıcı ofisler açtıklarını belirtti. Bu kapsamda Kuşadası’nda da kalıcı bir ofisleri olduğunu belirterek, Didimliler İzmir’e gelmeye gerek kalmadan buradan hizmet alabilir dedi.
Misafirperverliğinden dolayı başkonsolosa teşekkür eden Erbaş “sizleri ilçemizde ağırlamaktan memnuniyet duyacağız” dedi. Başkonsolos da sonbahar da ziyaret için söz verdi. Başkonsolosa hediyeler takdim eden Ticaret Odası heyeti Günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdi.

Yunanistan İzmir Başkonsolosu, Argyro Papoulia, didim

Diğer Haberler