Türk Ekonomi Bankası Didim Şubesi ve Didim Ticaret Odasından Didimli Kadınlara Ezber Bozan Eğitim


Didim Ticaret Odası Kadın Girişimciler Kurulu Üyeleri ve Türk Ekonomi Bankası Kadın Akademisi iş birliğiyle Didimli kadınlara Ezber Bozan pazarlama teknikleri isimli eğitim programı düzenlendi.

 Paylaş

Didim Ticaret Odası Kültür Merkezinde gerçekleşen etkinliğe; Didim Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Erbaş ve Meclis Üyeleri, Didim Ticaret Odası Kadın Girişimciler Kurulu Temsilcisi Nuran Arslan ve Kurul Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri Sevinç Karataş ve Gül Ülker, TEB Didim Şube Müdürü Nurçin Yılmaz, TEB Kadın Bankacılığı Müdürü Berna Tüzüner, Teb Ege Bölge Müdürlüğü İşletme Bankacılığı Satış Yöneticisi Osman Sekli, TEB Didim Şubesi portföy yöneticileri Mustafa Kemal Baykara ve Özge Erel, ile kadın girişimciler katıldı.
Didim Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Erbaş Kadın girişimciler ve katılımcıları selamlayarak başladığı açış konuşmasında Kadın Girişimciler Kurulunun Üyelerine ve Başkanına ve Türk Ekonomi Bankası yöneticilerine programı hazırlıkları için teşekkür etti.
Girişimcilikle ilgili düşüncelerini paylaşan Erbaş sözlerini şöyle sürdürdü. “Programın ismindeki gibi ezber bozmaya ihtiyacımız var, kadınların bu işe el atmasına ihtiyacımız var. Girişimciliğin ülkemizin en önemli dinamiklerinden biri olduğunu ve dünya ile rekabet edebilmek için girişimin ve üretimin ne kadar önemli olduğu hepimiz için bilinen bir gerçek. Özellikle kadınlarımızın bir adım öne geçerek onların girişimci ruhlarından yararlanarak girişimci sayısını da arttırmaya ihtiyacımız var. İçinde bulunduğumuz konjonktürde ihracatımızda, ticaretimizde, kalkınmada kadınlarımızın bu sürece dahil olmasına ihtiyacımız var. Bugün elbette ki gelişmiş bir ülke seviyesinde değiliz. Kadınlarımızın gerek girişimcilik içinde aldıkları pay, gerekse istihdam içerisinde aldıkları pay arzulanan yerde değil. Bugün hem kadın girişimciliğimizi, hem de istihdama katılımlarını arttırmak zorundayız. 21. Yy ilk çeyreğini geçirdiğimiz bu dönemde ekonomimiz ve ticaretimiz çok zor günlerden geçiyor. İşsizlik rakamlarımız çok ciddi seviyede artmış durumda, bu noktada girişimciliğe ihtiyacımız var. Bir iş ve hizmeti daha iyi yapabilmek, ona inovasyon ekleyebilmek ve daha önemlisi hiç kimsenin yapamadığını yapabilmek gerek. Bugün yaptığımız ihracata ve dünya ticaretinden aldığımız paya bakarsak hak ettiğimiz yerde değiliz. Ülkedeki yatırım ikliminin, eğitimin, kültürün temelden değişmesine ihtiyacımız var. Yoksa gelişememek kalkınamamak bizim talihimiz, bizim bahtsızlığımız olamaz.
Dünyanın gelişmiş ülkeleri ile mukayese ettiğimiz zaman çok ciddi şekilde eğitime kültüre yatırım yaptıklarını görürüz. Girişim konusunda da bir takım yanlışlıklarımız var, bunları düzeltmeye ihtiyacımız var. Tek başına bir şeyler yapma konusunda çok cesuruz ama araştırma konusunda yeteri kadar iyi değiliz. Atağa geçme konusunda, korkusuz olma konusunda son derece iyiyiz, ama işbirliği konusunda birlikte işbirliği yapma konusunda yeteri kadar iyi değiliz. Başkasının yaptıklarını taklit etme konusunda iyiyiz ama yeni bir şeyler ortaya koyma konusunda son derece fukarayız. Demek ki bu tespitleri yaparak temel politikada değişikliklere ihtiyacımız var. Şüphesiz ki bu ulusal; hükümetleri, siyasi partileri ve sivil toplumu ilgilendiren bir mesele. Türkiye kendi rotasını doğru çizerse hedeflerini doğru belirlerse gelişmiş ülkeler seviyesine rahatlıkla gelebilir aksi halde 21. yüzyılın ikinci çeyreğinde Türkiye başka konuları konuşur. Onun için girişimcilik ruhu son derece önemli. Girişimcilik ruhunu çocuklarımızdan başlamak üzere beslemeliyiz onları girişimciliğe teşvik etmeliyiz ama bu konuda yanlışlıkları gidererek.
Bu yaz ayında günün mesainin tam ortasında kadınlarımızın gösterdiği ilgiye teşekkür ediyorum. Bu toplum isterse her şeyi başarabilir; tıpkı kurtuluş savaşında olduğu gibi, tıpkı büyük işleri başardığı gibi, tıpkı olmaz denilenleri oldurduğu gibi, tıpkı bozulmaz denilen ezberleri bozduğu gibi. Geçmişi iyi anlayarak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu hedefleri doğru anlayarak eğitimde kültürde sanatta ticarette ciddi yeni yaklaşımlara ihtiyacımız var. Toplum olarak birtakım değerleri yeniden inşa etmemize ihtiyacımız var. Yaptığımız bütün çalışmalarda yurt dışı münasebetlerde görülen bir şey var ki ahlaki değerlerde ciddi parametrelerde sorunlar var. Yani yurtdışında Türkiye ile ticaret yapanlar ciddi güvensizlik yaşıyorlar. Neden? geçmişte yapılan bir takım yanlışlıklar suiistimallerden dolayı sıkıntılar yaşıyoruz. Onun için toplumun yeni değerler inşasına ihtiyacı var, girişimciliğin de yeni değerler üzerinden yeniden inşa edilmesine ihtiyaç var. Aksi halde gelişmekte olan ülkeleri yakalamak ve gelişmiş ülke sınıfına geçmek sadece sözden ibaret kalacak. Bu noktada bu eğitim programının güzel sonuçlar getirmesini, kadın arkadaşlarımızın girişimciliğine katkıda bulunmasını temenni ediyorum. Katıldığınız için teşekkür ediyor, programı düzenleyen arkadaşlarla beraber saygılarımı sunuyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.
Didim Ticaret Odası Kadın Girişimciler Kurulu Üyelerinin Temsilcisi olarak kürsüye gelen Nuran Aslan Didim’de kadınların iş hayatındaki rolünü güçlendirmek ve kadın istihdamını arttırmak için farklı alanlar ve konu başlıklarında birçok proje ile kadınlara destek olmayı planladıklarını belirtti. “Bundan sonraki süreçte de kadınlarımızın bizden daha talepkâr olmasını istiyoruz” diyen Aslan “Kadın girişimciliği ile ilgili paydaşların işbirliğinin önemini bildiğimizden bugün her fırsatta girişimciliğin özendirilmesine ve teşvik edilmesine yönelik söylemler ve eylemler ile Türk Ekonomi Bankası’na ve siz kadınlarımızı bir araya getirmek istedik. Bu eğitim programı ile TEB yöneticilerine, eğitimcimiz Ayşegül Akşak hanıma, siz değerli katılımcılarımıza ve bu fırsatı sağlamak için tüm desteğini sunan Ticaret Odası Başkanımız ve değerli çalışanlarımıza çok çok teşekkür ediyorum. Bu duygularla eğitim programlarımızın her dönem güçlenerek gelişmesini diliyor aktivitemizin başarılı geçmesini sizlerin katılımı ile geliştirilerek sürekliliğini sağlanmasını diliyorum” dedi, konuşmasını “hep beraber daha güçlüyüz” diyerek tamamladı.
Türk Ekonomi Bankası adına kürsüye gelerek katılımcıları selamlayan Kadın Bankacılığı Müdürü Berna Tüzüner 34. Kez kadınlarımızla bir araya geliyoruz. Bu kalabalığı görmekten ötürü çok mutluyum diyerek başladığı konuşmasında girişimciliğe her daim önem veren bir banka olduklarını belirtti. Türkiye’de kadın girişimciliği konusunda gelinen nokta hakkında sunum yaptı. TEB’in kadın girişimciliği ile ilgili yaptığı çalışmalar ve sunduğu destekleri anlattı. Keyifli bir eğitim dileyerek konuşmasını tamamladı.
Açış konuşmalarının tamamlanmasının ardından sahneye gelen ActionCOACH Türkiye eğitmeni ve işletme koçu Ayşegül Akşak, Didimli kadınlara daveti ve yüksek katılımı için teşekkür ederek başladığı eğitim 2 oturumda 3 saat sürdü.
Katılımcılara eğitim sonunda sertifikaları verildi. Günü anısına eğitimci Ayşegül Akşak öz çekim gerçekleştirdi.


teb, kadın, girişim, ayşegük akşak

Diğer Haberler