dto twitter dto facebook dto rssBildirimlerENTR

22 Mayıs 2017 Pazartesi

Avrupa Birliği (AB) üyesi 28 ülke ve Türkiye'de sürdürülebilirlik ve inovasyon konusunda başarılı çalışmalarıyla ön plana çıkan işletmelere verilen Avrupa Birliği Çevre Ödülleri; çevresel, sosyal ve ekonomik konuları bütüncül bir şekilde yöneten işletmelerin yenilikçi uygulamalarını ödüllendirmeyi hedeflemektedir. Firmalar; Yönetim Ödülü, Ürün/Hizmet Ödülü ve Süreç Ödülü olmak üzere başvurularına göre toplam 3 kategoride ödül almakta ve Türkiye'de dereceye giren firmalar AB düzeyinde yarışmaya hak kazanmaktadır.

Ödüllerin Türkiye Programı Bölgesel Çevre Merkezi (REC) Türkiye ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği işbirliği ile düzenlenmektedir.

Avrupa kamuoyunda bilinirliği çok yüksek olan ödüller, ülkemiz ve işletmelerimiz için prestijli bir teşvik aracı niteliğinde olup; ödül almaya hak kazanan firmalar, AB Çevre Ödülleri Logosu'nu bir ekoetikek olarak ödülü aldıkları yıldan itibaren 2 yıl boyunca pazarlama, marka yönetimi, halkla ilişkiler, kurumda iletişim, sosyal sorumluluk vb. faaliyetlerinin her aşamasında ücretsiz kullanım hakkı elde etmektedir.

Son başvuru tarihi 30 Haziran 2017 Cuma olan yeni dönem ödül programına başvuru ve ayrıntılı bilgi için www.rec.org.tr/projeler/abco web sitesi ziyaret edilebilir.

TOBB’dan gelen yazıda, havalimanlarında ardiye ücretlerim (serbest zaman uygulamasını) düzenleyen 2017/10 sayılı Genelge’nin 05.05.2017 tarihi itibariyle yürürlüğe girdiği ve bahsi geçen Genelge ’ye http://ggm.gtb.gov.tr/mevzuat/genelgeler/2017 linkinden ulaşılabileceği belirtilmiş olup 1 nüshası da ektedir.

İlgili Dosyalar : 2017/10 sayılı Genelge

Sayın Üyemiz,

TOBB tarafından Odamıza iletilen 12.05.2017 tarihli ve 0431 sayılı yazıda, ABD’nin İran Kuzey Kore ve Suriye Yayılmanın Önlenmesi Yasası (INKSNA) kapsamında ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından 10 ülkeden 29 yabancı gerçek ve tüzel kişi hakkında 21 Mart 2017 tarihi itibariyle geçerli olmak üzere Dışişleri Bakanlığı tarafından yaptırım kararı alındığı belirtilmektedir.

Yaptırım kapsamında alınan gerçek ve tüzel kişilerin de listesini içeren söz konusu karar dair 30 Mart 2017 tarihli ABD Resmi Gazetesi’nin ilgili bölümü EK 1’de sunulmaktadır.

INKSNA çok taraflı kontrol ve denetim rejimleri (Füze Teknolojisi Kontrol Rejimi, Kimyasal Silahlar Sözleşmesi, Nükleer Tedarikçiler Grubu, Avustralya Grubu) kapsamında yasaklı malzemelerin İran, Suriye ve Kuzey Kore’ye satışına dair yaptırımlar öngörmekte olup, Ek 2’de listesi bulunan söz konusu 29 gerçek ve tüzel kişi hakkındaki yaptırımların 2 yıl boyunca geçerli olacağı; söz konusu yaptırımların ilgili ülke ve hükümetlere uygulanmayacağı bildirilmiştir.

Bahse konu gerçek ve tüzel kişilerden 11’i (9 ÇHC, BAE ve Kuzey Kore) İran’ın balistik füze programına yönelik transferler nedeniyle yaptırım kapsamına alınmıştır. Konuyla ilgili olarak ABD Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında; İran’ın bölgedeki faaliyetlerinin kışkırtıcı nitelikte olduğuna, bölge güvenliği, istikrarı ve refahına zarar verdiğine, INKSNA kapsamında alınan yeni yaptırım kararının İran’ın terörizme verdiği destek, balistik füze programı, Yemen’de Hutilere verdiği destek dahil söz konusu faaliyetlere ABD’nin karşı koyma taahhüdünün altını çizdiğine, yaptırım kararının kapsamının KOEP (Kapsamlı Ortak Eylem Planı) hükümlerinin dışında olduğuna, ABD’nin İran’ın nükleer programıyla ilgili olarak akdedilen KOEP kapsamındaki yükümlülüklerini uygulamaya devam ettiğini belirtmiştir.

Buna ek olarak 19 gerçek ve tüzel kişiye (3 ÇHC, 7 RF, 3 Sudan, Myanmar, Mısır, Eritre, İran, Kuzey Kore, Suudi Arabistan) ise İran, Suriye ve Kuzey Kore’ye yapılan transferler kapsamında farklı nitelikteki ihlaller nedeniyle yaptırım uygulama kararının alındığı ifade edilmektedir.

Söz konusu grubun içinde, Myanmar Savunma Bakanlığı Savunma Sanayi Müdürlüğü, Eritre Deniz Kuvvetleri ve İran Havacılık Sanayi Örgütü de bulunmaktadır. Yaptırımlar kapsamında, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından aksi belirtilmediği sürece, ABD Hükümeti ve bağlı birimlerin söz konusu 29 gerçek ve tüzel kişiden tedarik işlemi gerçekleştirmeyeceği, söz konusu kişilere yardım sağlanmayacağı ya da herhangi bir programına dahil edilmeyeceği bildirilmektedir. Ayrıca, ABD Mühimmat Listesi’nde yer alan malzemelerin anılan gerçek ve tüzel kişilere satışının yasaklandığı, Silah İhracat Kontrol Yasası kapsamındaki satışların da durdurulduğu, bu çerçevede, yeni ihracat lisans başvurularının reddedileceği, mevcut lisansların askıya alınacağı belirtilmektedir.

İlgili yazıda BM Güvenlik Konseyi’nin İran’a yönelik yaptırım kararlarının ülkemiz bakımında hukuki bağlayıcı nitelikte olduğu, ilgili kurum ve kuruluşlarımız tarafından uygulanmasının zorunlu olduğu belirtilmektedir. ABD ve AB’nin kabul ettikleri tek taraflı yaptırım karar ve uygulamalarının Türkiye açısından hukuki bağlayıcılığının bulunmamakta olduğu, ancak ABD yaptırımlarının sınır aşan etkiye sahip olması nedeniyle, yaptırım altına alınacak kişi ve kuruluşlarla iş akdine girecek firma ve kuruluşlarımızın da dolaylı olarak yaptırımdan etkilenme olasılığı çerçevesinde alınan yaptırımlar hakkında bilgilendirme yapılmasında yarar görülmektedir.
Ek :
1- 30 Mart 2017 tarih ve 2017-06225 sayılı ABD Resmi Gazetesi’nin 15780-15781 nolu
sayfaları (2 sayfa)

2- Ek-1’de sunulan gazetede isimleri yayınlanan 29 gerçek ve tüzel kişinin listesi (1 sayfa)

Kıymetli Vatandaşlar, Sevgili Gençler

Halkın bağımsızlık azminden güç alan Büyük Önder Atatürk, milletimizin bağımsızlık arzusunu “Ya İstiklal, Ya Ölüm” sözü ile taçlandırmıştır. O günkü azim ve inanç, 19 Mayısta başlayan mücadele ile bir destana dönüşmüştür. Kurtuluş Savaşımız düşmanları hizaya getirdiği gibi sonrasında da güçlü bir Türkiye'nin inşa edilmesi için rehberlik etmiştir. Nesiller boyu daha da büyüyen bir sorumlulukla gençlerimiz bu mirasa sahip çıkmaktadırlar.

Bu duygularla başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal Mücadelemizin bütün kahramanları ile geçmişten bu güne kadar ülkemizin bekası için can veren şehitlerimizi, şükranla anıyor, Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınızı kutluyoruz

Dr. Hilmi Yıldırım / Meclis Başkanı               Şaban Üstündağ / Yönetim Kurulu Başkanı

Didim Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Üstündağ ve Başkan Yardımcısı Mehmet Urgancı geçtiğimiz günlerde MHP Aydın İl Başkanlığı görevine gelen Levent İlter’e ziyarette bulundu.

lter’e hayırlı olsun dileklerini ileten Ticaret Odası yönetimi Didim’den birinin bu göreve layık görülmesinin sevindirici olduğunu belirterek tebriklerini ilettiler. Levent İlter, İyi dilekleri için Ticaret Odası Yönetimine teşekkürlerini iletti, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ziyarette taraflar Aydın ve Didim’in sorunları ve ülke gündemi ile ilgili fikir alışverişinde bulundu. Didim Ticaret Odası Başkanı Şaban Üstündağ Oda olarak özellikle üzerinde durdukları Didim Devlet Hastanenin yetersizliğini dile getirdi. Kışın 75 bin nüfusa hizmet verirken sıkıntılar yaşayan 50 yataklı Didim Devlet Hastanesinin yazın 500 binlere ulaşan nüfusa hizmet vermesinin mümkün olmadığını vurguladı. Birçok branşta da doktor bulunmayan hastane yerine en az 150 yataklı yeni bir hastane yapılmasının gerektiğini söyledi.  Bunun için birçok görüşme yaptıklarını, Aydın Milletvekillerinden de destek sözü aldıklarını ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’den de 1 Kasım 2015 seçimlerinden önce Didim’e gerçekleştirdiği ziyarette söz aldıklarını belirtti. Henüz gerçekleşmeyen bu taleplerin yeniden dile getirilmesi için her kesimden insanın bir araya geldiği partiler üstü bir oluşumla Ankara’ya gidip bu talebimizi iletmeliyiz diyerek MHP İl Başkanı Levent İlter’den destek taleplerini iletti.  Ayrıca Didim Ticaret Odasının bir rapor hazırlayarak ve kamuoyu çalışmaları yaparak gündeme taşıdığı Didim’i Akbük ve Kazıklı üzerinden Bodrum havalimanına bağlayan Turizm Yolunun hayata geçirilmesinin Didim Turizmi için çok önemli olduğunu vurguladı. Bu çalışma ile 90 km’lik yolun 60 kilometreye kadar kısalacağını belirtti. 7 Haziran 2015 seçimlerinden önce Aydın’a gelen dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun bu yolun yatırım programına alındığı müjdesi verdiğini ama sonrasında herhangi bir gelişme olmadığını vurguladı. Bu yolun hayata geçmesi için de İlçedeki herkesin mücadele vermesi gerektiğinin söyledi. Didim Meslek Yüksekokuluna yer tahsisinin yapılmasının da gündeme geldiği ziyarette bu konuda da ortak hareket etmenin önemi vurgulandı.

Ticaret Odasının Didim’in sorunlarını dile getirmek için Ankara’ya yaptığı ziyaretlerde MHP Milletvekilleri ile görüşmeler yapılması için İlter’den yardım istediklerini bildirdiler.

TOBB'dan Odamıza intikal eden bir yazıda; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından belirtildiği üzere ülkemizin üyesi olduğu Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü’nde  (NATO) 1952 yılından beri aktif olarak faaliyetlerine devam ettiği ve önemli bir müttefik olarak değerlendirildiği belirtilmektedir. NATO çalışmaları örgüt dışında kalan ülkelerden gelebilecek saldırılara karşı ortak savunma amacı ile kurulmuş olsa da günümüzde de söz konusu örgütün faaliyetleri bu kapsamın ilerisine giderek terörizmle mücadele, afet ve tabi olaylara müdahale, uzay çalışmaları siber savunma vb. değişik alanlarda müttefik ülkelerin savunma kapasitelerinin arttırılmasının amaçlandığını belirtilmiştir.

Günün şartlarına uygun olarak NATO sivil olağanüstü hal yapılanmasına giderek bu çalışmalara daha geniş yer vermektedir. Örgütün faaliyetlerinin yerine getirilmesinde sivil kaynakların yeri son dönemde artmış olup bu kaynakların kullanımına yönelik 1958 yılında NATO İkmal ve Bakım Ajansı(NAMSA) kurulmuştur. 2012 yılında yapılan NATO reformu neticesinde adı NATO Destek Ajansı (NSPA) şeklinde değiştirilen kuruluş Lüksemburg’da faaliyet göstermektedir.

NSPA müşterilerine ikmal, bakım, tedarik nakliye, mühendislik, harekât alanlarında üye ülkelerin silahlı kuvvetlerinin barış ve harekâtta ihtiyaç duyabileceği ofis malzemelerinden, araç ve silah malzemelerine kadar her türlü mal ve harekât alanında yemek ve barınma hizmetlerinden havaalanı kurulum ve bakımına kadar her türlü hizmet tedarik etmektedir.

Müşterileri tarafından finanse edilen NSPA fonlarına ülkemizden de katkı sağlanmakta ve ülkemizin askeri ihtiyaçları için NSPA’dan her yıl 30-50 Milyon Avro arası alım yapılmaktadır. Söz konusu kuruluşun yıllık cirosunun ise yaklaşık 1,5 Milyar Avro civarında olduğu tahmin edilmektedir. 10.000 üzerinde üyeye sahip olan NSPA’ya ülkemizden sadece 650 firmanın kayıtlı olduğu tespit edilmiştir.

Bahsi geçen bakanlık tarafından stratejik kara, hava ve deniz ulaştırması, akaryakıt nakli, depolaması ve işletilmesi, inşa, bakım, ikmal vb. yan kollarda faaliyet gösteren NSPA faaliyetlerinden ülkemizin daha fazla pay alabilmesi hedeflenmektedir.

Ulaştırma sistemleri ve taşımacılık sektöründe faaliyet gösteren firmalarımızın NSPA veri tabanına kayıt olmalarından, kaynak arşivine müracaat ve kaydın kesinleşmesi aşamalarında MSB, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Savunma Sanayi Müsteşarlığının ilgili birimleriyle temasa geçilmesi ve gerekli sertifikaların alınması işlemlerinde koordinasyon Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi tarafından yürütülecektir.

Stratejik kara, hava ve deniz ulaştırması, akaryakıt nakli, depolanması ve işletilmesi, inşa, bakım, ikmal vb. yan kollarda faaliyet gösteren NSPA faaliyetlerinden ülkemiz ulaştırma sektörünün daha fazla pay alabilmesi için ilgili sektörlerin konu hakkında bilgi sahibi olmalarının önem arz ettiği değerlendirilmektedir.

Konu ile ilgilenen üyelerimizin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ile irtibata geçmeleri gerekmektedir.

Üyelerimize duyurulur.

Pazar, 14 Mayıs 2017 09:11

İspanyol Şirket Hakkında Uyarı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza gelen yazıda, çeşitli Türk firmalarının Madrid Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliğini muhatap başvurularında İspanya’da mukim olduğu bildirilen Mundo Papel Retiro NVSL isimli firmadan kağıt alımı yapmak istediklerini, anılan firmaca sunulan uygun fiyat teklifi kapsamında (özellikle Navigator marka kağıtlar) yüksek miktarda ithalatta bulunmayı planladıkları ve bu kapsamda anılan firmanın araştırılmasının talep edildiği belirtilmektedir.

Yazıda devamla, söz konusu firma tarafından hazırlanan kontrat, ISO sertifikası gibi belgelerin incelenmesi sonucunda firmanın daha önceden sahte kontrantlarda karşılaşılan türde bir kaşe kullanılması, firmanın verdiği telefon numarasının kullanım dışı bulunması, firma yetkilisinin gmail uzantılı gayriresmi bir e-posta adresi kullanması, İspanya’da ticarette kullanılan para birimi Avro iken ödemeyi ABD Doları olarak talep etmesi, kalite belgesindeki bilgilerin yanlış olması (Ticaret Odası Başkanının ismi, posta kodu vb.) gibi hususlar kapsamında söz konusu firmanın dolandırıcılık girişiminde bulunma olasılığının çok yüksek olduğu izleminin edinildiği belirtilmiştir.

Bu bağlamda; başvuru sahibi Türk firmalara söz konusu İspanyol firmanın dolandırıcı olabileceği yönünde ilgili Madrid Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliğince uyarıda bulunulmuş üyelerimizin söz konusu firma hakkında uyarılması gerektiği vurgulanmaktadır.

Üyelerimize duyurulur.

TOBB’dan gelen yazıda, 22 Şubat 2017 tarihinde Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Ticaretin Kolaylaştırılması Anlaşması’nın yürürlüğe girdiği, hâlihazırda aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 115 ülke tarafından imzalanarak uygulanmaya başlandığı belirtilmiştir.

Anlaşma, uluslararası ticarete ilişkin prosedürlerin basitleştirilmesi, bilgi teknolojilerinin uygulanması yoluyla dış ticaret ve lojistik altyapısının güçlendirilmesi, tek pencere sisteminin geliştirilmesi, Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü’nün (YYS) yaygın hale getirilmesi, gümrük prosedürlerinin uluslararası standardizasyonu gibi alanlarda yapılması planlanan faaliyetleri içermektedir.

Söz konusu anlaşmanın ilgili maddesi uyarınca, ulusal düzeyde kurulması gereken “Ticaretin Kolaylaştırılması Ulusal Komitesi”’nin, ülkemizde 3 Aralık 2016 tarih ve 2016/27 sayılı Başbakanlık Genelgesi ile “Ticaretin Kolaylaştırılması Kurulu” adı altında kurulduğu ve ilk toplantısını da 24 Mart 2017 tarihinde gerçekleştirdiği bildirilmiştir.

TOBB’un da üyesi olduğu Ticaretin Kolaylaştırılması Kurulu’nun kuruluş amaçları doğrultusunda, Strateji Belgesi ve Eylem Planı hazırlanarak çalışmaların bu doğrultuda yürütülmesine karar verilmiştir. Bahsi geçen hususlar üzerinde çalışılması için kurulan Teknik Komite’nin ilk toplantısının 19 Nisan 2017 tarihinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın koordinasyonunda gerçekleştirildiği ifade edilerek, ilgili strateji belgesi ve eylem planı hazırlıklarına ivedilikle başlanıp söz konusu dokümanların Ticaretin Kolaylaştırılması Kurulu 2. toplantısına kadar tamamlanması uygun görülmüştür.

Teknik Komite’de bahsi geçen strateji belgesi ve eylem planında ticaretin kolaylaştırılması alanındaki mevcut durumunun analizinin yapılması ve yapılan analiz temelinde özel sektörün önceliklerinin dikkate alınıp ticaretin kolaylaştırılmasına yönelik politikaları içeren “Ticaretin Kolaylaştırılması Ulusal Stratejisi Taslağının hazırlanması yönünde görüş birliğine varılmıştır. Bu belgenin tamamlanmasını müteakip, kurul üyesi kurum ve kuruluşların ticaretin kolaylaştırılması uygulamalarının hayata geçirilmesi amacıyla yürütecekleri faaliyetleri belirli bir sıra ve takvim içinde tanımlayan “Ticaretin Kolaylaştırılması Türkiye Eylem Planı” taslağının oluşturulması yönünde karar alınmıştır.

Bu çerçevede, anılan dokümanların hazırlıkları aşamasında, dış ticaret işlemlerinin (İthalat, ihracat, gümrük işlemleri, sınır geçişleri, özellikli taşımalar, taşımacılıkta kullanılan transit sistemleri “TIR, ortak transit, ulusal transit vb. rejimler” vb.) uygulamasına yönelik firmalarımızın karşılaştıkları sorunları ve çözüm önerilerini, ekte sunulan tabloyu doldurmak suretiyle 18.05.2017 tarihine kadar Odamıza elektronik posta yoluyla ( Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir ) göndermenizi rica ederiz.

Didim’de bulunan Akköy Bölme-Kabahayıt, Batıköy, Karacagöl ve Arapça dalyanlarının 5 yıl süreyle Akköy Su Ürünleri Kooperatifine kiralanmasıyla ilgili olarak İl Tarım Müdürlüğü ile Kooperatif arasındaki teslim töreni yapıldı.

Akköy Taşburun mevkiindeki Başaran sitesi içerisinde düzenlenen teslim törenine Odamız adına Meclis Başkanımız Hilmi Yıldırım ve Meclis Üyemiz Aydın Çağlayan katıldı. Didim Kaymakamı İskender Yönden, Didim Garnizon Komutanı Çetin Gülseven, Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay, Aydın İl Tarım Müdürü Fuat Fikret Aktaş, İlçe Jandarma Komutanı Gürkan Kabakçı, Didim Ziraat Odası Başkanı Bahattin Gökdemir, Ak Parti İlçe Başkanı Cenk Ünlü, Akköy Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Cengiz Ovalıoğlu ile mahalle muhtarları, İl-İlçe Tarım müdürlüğü teknik personeli ve su ürünleri kooperatifi üyelerinin katıldığı tören Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Açılış konuşmasını yapan Akköy Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Cengiz Ovalıoğlu projeleri ile birlikte bu bölgelerin ülke ekonomisine kazandırılacağını belirtti.

5 yıl süreli olan kiralama süresinde üniversitelerle işbirliği içinde çalışma yapacaklarını ve böylece her mutfağa ulaşıp, doğal deniz ürünlerini ucuz ve kaliteli şekilde ulaştırmayı hedeflediklerini söyledi.
Konunun taraflarından ve denetçilerinden olan Aydın İl Tarım Müdürü Fuat Fikret Aktaş’da yaptığı konuşmada dalyanların balıkçılık açısından önemine önemli olduğunu, dalyan alanları hem deniz hem de karasal alanlardan etkilenen besince zengin sığ su kütlelerine sahip olduklarından dolayı birçok türden balığın ve diğer organizmaların beslendiği, geliştiği ve yaşamın en az bir devresini geçirdiği korunaklı alanlar olduğunu belirtti.

Dalyanların balık stoklarının zenginleşmesindeki rolünün büyük olduğunu,  balık yavrularının beslenme ve barınma yeri olması özelliğinden dolayı önemli olduğunu ve sürdürülebilir balıkçılık açısından büyük öneme sahip olduğunu, kurum olarak bu tesisleri önemsediklerini söyledi.

Aktaş Yer teslimi yapılan dalyanların 5 yıl süreyle Akköy su ürünleri kooperatifince işletileceğini ve tahminen toplam 70 ton kefal, çipura, levrek, yılan balığı ve dil balığı avlanabileceğini belirtti.
Yapılan konuşmaların ardından Aydın İl Tarım Müdürü Fuat Fikret Aktaş ile Akköy Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Cengiz Ovalıoğlu kiralama sözleşmesini birlikte imzaladılar.

Haber: Mavi Didim

Didim Vergi Dairesi Müdürü Aziz Sarı, Didim Ticaret Odasını ziyaret etti. Ziyarette Didim Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Üstündağ, Başkan Yardımcısı Mehmet Çelik ve Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Vela ev sahipliği yaptı.

Ziyarette Didim Vergi Dairesi Müdürü Aziz Sarı, 19.8.2016 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren 6736 sayılı Kanun ile vatandaşlarımızın kamuya olan borç yükünün azaltılması, Borçların taksitler halinde ödenebilmesi, Vergi ihtilaflarının sonlandırılması, Devam eden vergi incelemeleri için Kanundan yararlanılabilmesi, Geçmiş yıl beyanlarının artırılması yoluyla vergi incelemesine muhatap olunmaması, Daha önce unutulmuş, eksik beyan edilmiş vergiler için pişmanlık beyanı yapılabilmesi, İşletme kayıtlarının gerçek duruma uygun hale getirilmesi, imkânları getirildiğini hatırlattı.
Kanuna başvuru süresi 25 Kasım 2016 tarihinde sona erdiğini, Kanun hükümlerinden yararlanan vatandaşlarımıza, yapılandırılan tutarları peşin veya taksitler halinde ödeme imkanı verildiğini, Yapılandırılan tutarların peşin veya ilk taksit ödeme süreleri de 30 Kasım 2016 tarihinde sona erdiğini belirtti.

Bazı vatandaşlarımızın, Kasım 2016 ayında ödemelerini yapmamaları nedeniyle Kanundan yararlanma hakları sona erdiğini, ancak Kanuna eklenen geçici bir madde ile kendilerine son bir şans verildiğini söyledi.

Vergi Dairesi Müdürü Aziz Sarı, “yapılan düzenleme gereğince, Yapılandırması ihlal olan borçlular, ödemeleri gereken taksit tutarlarını, geç ödeme zammı ile birlikte 31 Mayıs 2017 tarihine kadar ödeyebilecektir. Böylece, Kanundan yeniden yararlanma imkânına kavuşmuş olacaklardır. Ayrıca Kanun kapsamında peşin veya taksitli ödeme seçeneklerini tercih ederek yapılandırılan tutarları ödemeyen borçlular Mayıs 2017 ayı sonuna kadar ödemelerini peşin yaptıkları takdirde eşin ödeme indiriminden yararlanabileceklerdir” dedi.

Aziz sarı sözlerini şöyle sürdürdü, 6736 sayılı Kanun kapsamında 2017 yılının Ocak ayından itibaren ödenmesi gereken taksitlerin tamamının ödeme süreleri dörder ay uzatılmıştır. Buna göre, Ocak ayında ödenmesi gereken taksitler Mayıs ayında, Şubat ayında ödenecek taksitler Haziran ayında ödenecektir. Diğer taksitler de aynı şekilde ödeme sürelerinin son günlerinden itibaren dörder ay uzamış bulunmaktadır.

6736 sayılı Kanunun getirdiği önemli şartlardan biri de taksit ödeme süresince tahakkuk eden vergilerin gününde ödenmesidir. Cari dönem ödeme şartını ihlal edenlere de hak verilmiş ve bu mükellefler cari dönem yükümlülüklerini Mayıs 2017 sonuna kadar yerine getirerek ya da çok zor durumda olmaları nedeniyle bu yükümlülüklerini yerine getiremediklerini tecil başvuruları ile belirterek Kanundan yararlanmaya devam edeceklerdir.

6736 sayılı Kanunun getirdiği imkânlardan yararlanmaya devam edilmesi için Mayıs 2017 ayında yapılması gereken ödemeler büyük önem taşımaktadır. Zira 6736 sayılı Kanundan yararlanabilmek için getirilmiş olan önemli şartlardan biri de ilk iki taksitin süresinde ödenmesidir.

Kanun hükümlerine göre borçlarını yapılandıran mükelleflerimizin, peşin veya ilk iki taksit ödemelerini her hal ve takdirde 31 Mayıs 2017 tarihi bitimine kadar yapmaları gerekmektedir. Kanun kapsamında ilk taksitlerini Kasım 2016 ayında ödeyen mükelleflerimiz de ikinci taksit ödemelerini 31 Mayıs 2017 tarihi bitimine kadar yapacaklardır. İlk taksitlerini süresinde ödemeyen mükelleflerimiz ise ilk taksitle birlikte ikinci taksitlerini Mayıs 2017 ayında ödemedikleri takdirde Kanundan yararlanma hakkını kaybedeceklerdir. Özellikle birikmiş borçların ödenmesine büyük kolaylık sağlayan 6736 sayılı Kanundan yararlanmak için tanınmış olan bu son şansın kaçırılmaması gerekir. Konu hakkında Gelir İdaresi Başkanlığının www.gib.gov.tr adresinden, vergi dairelerinden, AVM ve vatandaşlarımızın yoğun şekilde uğradığı bazı alanlarda açılan bilgilendirme stantlarından ve 444 0 189 Vergi İletişim Merkezi (VİMER)'den bilgi alınabilecektir.

Ziyareti için Didim Vergi Dairesi Müdürü Aziz Sarı’ya teşekkür eden ticaret odası yönetimi bu avantajlardan Didim Ticaret Odası üyelerinin yararlanması için gereken duyuruları yapacaklarını belirttiler.

Taraflar; ilçenin ekonomik durumu, sezondan beklentiler, Devletin son dönemde KOSGEB ve Kredi Garanti Fonuyla sağladığı finansman imkânları, Günübirlik kiralanan evler hakkında bilgi paylaşımında bulundular.

Başlangıç
Önceki
1
Sayfa 1 / 64