dto twitter dto facebook dto rssBildirimlerENTR

Çarşamba, 10 Mayıs 2017 10:06

Aydın Turizm ve Tanıtım Platformu Genel Kurulu ADÜ’de Yapıldı

Aydın Turizm ve Tanıtım Platformu Genel Kurul toplantısı Adnan Menderes Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşti. Toplantıya Didim Ticaret Odası adına Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Üstündağ katıldı. Didim’den davetli olan diğer katılımcılar Didim Kaymakamı İskender Yönden, Didim Belediye Meclis Üyesi Erdal Baylan, Didim Turizm Derneği Başkanı Ercüment Alkaner, Didim Seyahat Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Cengiz, Raffinesse Travel sahibi ve yöneticisi Hikmet Atilla, Tursab Didim BYK Genel Sekreteri Sevim Erdoğmuş Atilla ve sivil toplum kuruluşu yöneticileri katıldı.

Aydın Valisi Ömer Faruk Koçak'ın önderliğinde toplanan kurula çok sayıda turizm işletmecileri ve işverenlerin yanı sıra, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan, Emniyet Müdürü Rahmi Baştuğ, Milli Eğitim Müdürü Bilal Çandıroğlu, ve ilin turizm paydaşları katıldı.

ALKANER: "BUGÜNE KADAR KUŞADASI VE DİDİM'İ BİR ARAYA GETİREMEMİŞTİK"
Sayın'ın konuşmasının ardından Didim Turizm Derneği Başkanı Ercüment Alkaner ise, Aydın Turizm Tanıtma Platformu adı altında Vali Ömer Faruk Koçak öncülüğünde başlatılmış olan bu çalışmanın Aydın bölgesi için çok yararlı bir başlangıç olduğunu umut ettiğini ifade ederek; "Bugüne kadar Kuşadası ve Didim'i çok da bir araya getirememiştik. Birlikte çalışmalarını sağlayamamıştık. Fakat her iki ilçemiz de kendi tanıtımlarını bugüne kadar kendi imkânları ile ayrıca otelciler kendi imkânlarıyla çeşitli ülkelerde tanıtımlarını yapmaya gayret ettiler" dedi. "DEVLETTEN DESTEK BEKLİYORUZ" Son yıllarda Dünya'da gelişen trende göre bölgesel tanıtımların önem kazandığını belirten Alkaner; "Bu anlamda Aydın bölgesi, hatta Ege Bölgesi olarak tanıtımın daha merkezileşmesi, çok daha yararlı olacaktır diye düşünüyoruz. Biz Didim bölgesinde işletme belgeli Turizm Bakanlığı'na bağlı tesislere sahibiz, alanımız geniş, imkânlarımız çok fazla. Devletimizden bu sektöre destekler bekliyoruz. Bu sektörün ne kadar büyük bir istihdam kaynağı yarattığının çok iyi farkındayız ve bunun içinde var olan imkanların değerlendirilmesi, tahsislerin açılması yeni yatırımcıların bölgemize gelmesini sağlarsak, inanıyorum turizmde daha da ileriye gideceğiz." ifadelerini kullandı.

KOÇAK: "TURİZMDE YAŞANAN KRİZ BAŞKA SEKTÖRLERİ DE ETKİLİYOR"
Toplantıda son olarak konuşan Aydın Valisi Ömer Faruk Koçak, 2015'de beş buçuk milyon turist gelmişken, 2016 yılında 4 milyon 291 bine düştüğünü belirterek; "Turizm sektöründe yaşanan krizden başka sektörler de etkileniyor. Şu ana kadar Kuşadası'nda iki çalıştay yaptık. Bu çalıştaylarda sorunları ve çözüm önerilerini konuştuk. Turizmde en önemli sorun koordinasyon eksikliği. Her kurum tek tek çalışmalar yapıyor ama koordinasyon olmadığı için kaynaklar etkin kullanılamıyor. Doğru stratejiler belirlenerek koordinasyonlu bir şekilde çalışılarak hedeflere ulaşılabilir. Aydın'da turizmi kıyılarda tüm alana yaymamız gerekiyor. Karacasu, Bozdoğan gibi doğu ilçelerini de turizme kazandırmamız gerekiyor. Alt ve üst yapılarımızı bir bütün olarak turizme uygun geliştirmemiz gerekiyor." dedi.

Turizmde tanıtımın çok önemli olduğunu hatırlatan Vali Koçak; "Ancak bunun bir bütün olarak hep birlikte yapılması gerekiyor. GEKA üzerinden tanıtımımızı yapıyoruz. Avrupa'nın bize haksız uygulamaları var. Riskler güvenlik riskinden siyasi risklere döndü. Bunlar birbirinin türevi. Terör riski asgariye indirildi. Bu algı operasyonlarının sonucunda Avrupa ülkelerinde turizmimize balta vurulmak isteniyor. Hindistan'da gelir düzeyi yüksek 28 milyon kişi var. Bize yapılan operasyonlara daha büyük operasyonlarla karşılık verebiliriz." şeklinde konuştu.
Vali Koçak, Uluslararası konferanslar düzenlenmesi gerektiğini vurgulayarak; "Sağlık turizmini geliştirebiliriz. Sağlık sistemimiz dünyanın en gelişmiş sağlık sistemi. Bu konudaki tek sorunumuz doktor sayımızın azlığı. Kongre turizminde yalnızca tesis yapmakla değil. Hizmet kalitesinde belli bir noktaya ulaşmak gerekiyor. Sahip olduklarımızı iyi pazarlayabilmek için birlikte çalışmamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından 4 ana başlıkta çalıştay düzenlendi. Her çalıştay için biz sözcü gündeme gelen sorunları katılımcılarla paylaştı. Didim Kaymakamı İskender Yönden, Didim Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Üstündağ, Belediye Meclis Üyesi Erdal Baylan, Didim Turizm Derneği Başkanı Ercüment Alkaner ve Raffinesse Travel yöneticisi Hikmet Atilla’nın katıldığı Deniz Turizmi çalıştayının sonuç raporunda Didim adına; Akbük kazıklı üzerinden Bodrum Havalimanına ulaşımı kısaltacak Turizm Yolu talebi, Yunan Adalarına seferler, Menderes Nehrinden Bafa Gölü’ne tekne turları, Didim Ticaret Odasının hayata geçirdiği geolokasyon destekli tanıtım sitesi modelinin yaygınlaştırılması gündeme getirildi. sunum Hikmet Atilla tarafından gerçekleştirildi.

Son değişiklik Çarşamba, 10 Mayıs 2017 10:13