dto twitter dto facebook dto rssBildirimlerENTR

Çarşamba, 10 Mayıs 2017 13:03

Aydın'ın Coğrafi İşaret Alabilecek Ürünleri Tanıtıldı

Aydın'ın coğrafi işaret alabilecek ürünleri tanıtıldı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü koordinasyonunda, ildeki kamu kurumları, belediyeler, ticaret odaları ve borsaları ile üretici örgütlerinin katılımıyla potansiyel olarak coğrafi işaret alabilecek ürünleri masaya yatırıldı.

Aydın Ticaret Borsasında, Vali Yardımcısı Dr. Ömer Faruk Günay başkanlığında yapılan toplantıya. Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdür Vekili Tunay Çoban, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Nusrettin Debre, Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken, Aydın Ticaret Borsası Meclis Başkanı Bahri Erdel, Didim Ticaret Odası Başkanı Şaban Üstündağ, Kuşadası Ticaret Odası Genel Sekreteri Burhan Sezer ile kamu kurum, kuruluş ve belediyelerin temsilcileri katıldı.

Vali Yardımcısı Günay, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, incir ve kestane dışında coğrafi işaret tescilli ürünü bulunmayan Aydın'ın, zengin ürün deseni ve kültürel zenginliği ile coğrafi işaret tescili yapılabilecek birçok ürüne sahip olduğunu, bu toplantıda bu ürünleri ve tescil başvurusu yapacak kurumları tespit ederek, süreci hızlandıracaklarını ifade etti. Günay, "Coğrafi işaret tescili, ürünü üretenlere daha fazla gelir sağlarken, tüketicileri de taklit ürünlerden koruyor, aynı zamanda bölgenin tanıtımını sağlayarak turizme ve ekonomik kalkınmaya katkı sağlıyor" dedi.

Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken, ilimizin en önemli ürünlerinden inciri uzun uğraşlardan sonra Aydın İnciri olarak coğrafi işaret tescili aldıklarını aynı zamanda inciri Avrupa Birliğinde de tescillediklerini belirtti. Aydın'ın coğrafi işaret tescili alabilecek ürünlerinin tescili için belediyeler ve odalarla birlikte çalışmaya hazır olduklarını ifade eden Ülken, "Coğrafi işaret tescili konusunda, oda olarak sahip olduğumuz bilgi ve tecrübeyi Aydın için, coğrafi ürün tescili başvurusunda bulunacak tüm kurumlarla paylaşmaya hazırız" dedi. Toplantının devamında Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdür Vekili Tunay Çoban, coğrafi işaret kavramı ve Türkiye için önemi ile Sınai Mülkiyet Kanunu'nda yapılan değişiklikleri sunum şeklinde katılımcılara aktardı. Aydın İnciri ve Aydın Kestanesi olarak iki ürününün tescil edildiğini. Aydın memecik zeytini, Aydın zeytinyağı, Madran suyu, Çine köftesi. Dalama tandırı, Karacasu pidesi, Nazilli kar helvası, Nazilli basması olarak sekiz ürünün coğrafi işaret tescil başvurusunun yapıldığını ve başvuruların inceleme aşamasında olduğunu belirtti.

Toplantıda toplam 28 ürün potansiyel olarak coğrafi işaret tescili yapılabilecek ürünler olarak belirlendi. Daha sonra potansiyel olarak coğrafi işaret tescili yapılabilecek ancak henüz tescil başvurusu yapılmamış bu ürünler için, başvuruyu yapacak kurumlar belirlendi. Toplantı, katılımcıların konuya ilişkin olarak ilimizdeki diğer kurum, kuruluş, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlardan gelecek önerilerin de değerlendirilebileceğini belirtmesinin ardından sona erdi.