dto twitter dto facebook dto rssBildirimlerENTR

Cuma, 12 Mayıs 2017 16:19

Dalyanlar 5 Yıllığına Akköy Kooperatifine Emanet

Didim’de bulunan Akköy Bölme-Kabahayıt, Batıköy, Karacagöl ve Arapça dalyanlarının 5 yıl süreyle Akköy Su Ürünleri Kooperatifine kiralanmasıyla ilgili olarak İl Tarım Müdürlüğü ile Kooperatif arasındaki teslim töreni yapıldı.

Akköy Taşburun mevkiindeki Başaran sitesi içerisinde düzenlenen teslim törenine Odamız adına Meclis Başkanımız Hilmi Yıldırım ve Meclis Üyemiz Aydın Çağlayan katıldı. Didim Kaymakamı İskender Yönden, Didim Garnizon Komutanı Çetin Gülseven, Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay, Aydın İl Tarım Müdürü Fuat Fikret Aktaş, İlçe Jandarma Komutanı Gürkan Kabakçı, Didim Ziraat Odası Başkanı Bahattin Gökdemir, Ak Parti İlçe Başkanı Cenk Ünlü, Akköy Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Cengiz Ovalıoğlu ile mahalle muhtarları, İl-İlçe Tarım müdürlüğü teknik personeli ve su ürünleri kooperatifi üyelerinin katıldığı tören Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Açılış konuşmasını yapan Akköy Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Cengiz Ovalıoğlu projeleri ile birlikte bu bölgelerin ülke ekonomisine kazandırılacağını belirtti.

5 yıl süreli olan kiralama süresinde üniversitelerle işbirliği içinde çalışma yapacaklarını ve böylece her mutfağa ulaşıp, doğal deniz ürünlerini ucuz ve kaliteli şekilde ulaştırmayı hedeflediklerini söyledi.
Konunun taraflarından ve denetçilerinden olan Aydın İl Tarım Müdürü Fuat Fikret Aktaş’da yaptığı konuşmada dalyanların balıkçılık açısından önemine önemli olduğunu, dalyan alanları hem deniz hem de karasal alanlardan etkilenen besince zengin sığ su kütlelerine sahip olduklarından dolayı birçok türden balığın ve diğer organizmaların beslendiği, geliştiği ve yaşamın en az bir devresini geçirdiği korunaklı alanlar olduğunu belirtti.

Dalyanların balık stoklarının zenginleşmesindeki rolünün büyük olduğunu,  balık yavrularının beslenme ve barınma yeri olması özelliğinden dolayı önemli olduğunu ve sürdürülebilir balıkçılık açısından büyük öneme sahip olduğunu, kurum olarak bu tesisleri önemsediklerini söyledi.

Aktaş Yer teslimi yapılan dalyanların 5 yıl süreyle Akköy su ürünleri kooperatifince işletileceğini ve tahminen toplam 70 ton kefal, çipura, levrek, yılan balığı ve dil balığı avlanabileceğini belirtti.
Yapılan konuşmaların ardından Aydın İl Tarım Müdürü Fuat Fikret Aktaş ile Akköy Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Cengiz Ovalıoğlu kiralama sözleşmesini birlikte imzaladılar.

Haber: Mavi Didim

Son değişiklik Cuma, 12 Mayıs 2017 16:20