dto twitter dto facebook dto rssBildirimlerENTR

Pazar, 14 Aralık 2014 15:55

ODA VE BORSALAR TOBB’DA BULUŞTU TİCARET ODASI BAŞKANI ŞABAN ÜSTÜNDAĞ CUMHURBAŞKANIYLA İSTİŞARE TOPLANTISINA KATILDI.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 81 il, 160 ilçeden gelen 365 Oda ve Borsa Başkanı ile birlikte istişare toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda Oda ve Borsa başkanlarının görüşleri alındı, bir çok konuda bilgilendirmeler yapıldı.

istişare toplantısı sonrasında Oda ve Borsa Başkanları; görüşülen konuları paylaşmak ve hayırlı olsun dileklerini iletmek üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ziyarette bulundu.

Hisarcıklıoğlu başkanlığında gerçekleşen ziyarette ilçemizi temsilen Didim Ticaret Odası Başkanı Şaban Üstündağ ve Aydın'daki diğer odaları temsilen Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken, Nazilli Ticaret Odası Başkanı Nuri Arslan, Aydın Ticaret Borsası Başkanı Adnan Bosnalı, Aydın Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yunus Şahin, Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan, Söke Ticaret Odası Başkanı Reşat Anya, Söke Ticaret Borsası Başkanı Salih Deniz Günal yer aldı.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleştirilen toplantıda yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOBB’a, 81 ilimiz, 160 ilçemizdeki oda ve borsa başkanlarına Türkiye’nin büyümesine, kalkınmasına, refahın ve demokrasinin standartlarının artmasına verdikleri katkıdan dolayı teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 milyona yakın insanımızı istihdam eden, toplam ihracatın yüzde 95’ini gerçekleştiren TOBB’un 1,5 milyon üyesine de şükranlarını sunduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Mevcut teşkilatlanma yapısını farklı bir Türkiye için yeterli bulmadığımızdan dolayı yeni teşkilatlanma yapısıyla birlikte çok daha farklı bir adım atalım istiyoruz. Ekonomiyi yakından takip edecek, ekonominin tüm taraflarıyla istişarelerimizi eskisi gibi sürdürecek, dertlerinizi, şikâyetlerinizi, öneri ve tavsiyelerinizi yine dinleyecek, bunları istişare edecek, bunlara birlikte çözüm üreteceğiz" dedi.

Başbakanlık yaptığı 12 yıllık sürede TOBB ile son derece uyumlu, istişareye dayalı, koordineli bir işbirliği gerçekleştirdiğini anlatan Erdoğan, atılacak her adımda TOBB üyelerinin görüşlerini, tavsiyelerini dinlediğini söyledi. Erdoğan, "Allah'a hamdolsun bu uyum, dayanışma Türkiye ekonomisinin 12 yıllık süreçte büyük bir sıçrama yapmasına, özgüven kazanmasına, şaha kalkmasına zemin hazırladı. Özel sektör ile kamunun uyumunun Türkiye'de neleri başarabileceği, Türkiye'yi hangi seviyelere ulaştıracağı bu 12 yıllık süreçte çok net görüldü. İnşallah bu birliktelik, bu dayanışma, aramızdaki bu uyum ve koordinasyon, özellikle de aramızdaki istişare kültürü Cumhurbaşkanlığımız süresince de aynen devam edecek" dedi.

Hisarcıklıoğlu basın mensuplarına ziyarete ilişkin yaptığı açıklamada “Hayırlı olsun ziyaretiyle beraber, Sayın Cumhurbaşkanımızla ekonomik meseleler hakkında istişarelerde bulunduk. Görüşlerimizi aktarabilme fırsatını bulduk. Sayın Cumhurbaşkanımızın yaklaşımından ev sahipliğinden dolayı kendisine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir de sürprizleri daha olduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu, “TOBB olarak her yıl muhakkak bir kültür eserini ülkemize kazandırmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda Dede Korkut Hikayeleri’nin aslı Vatikan Kütüphaneleri’nde. Bu iki eserin, iki hikâyenin tıpkıbasımını gerçekleştirerek, günümüz Türkçesine sadeleştirerek Sayın Cumhurbaşkanımıza ilk basımını sunma fırsatımız oldu” ifadesini kullandı.

Hisarcıklıoğlu ekonomik konularla ilgili olarak, “Bir konu, ticaret odalarımızın özellikle önümüzdeki dönem hükümetimizin açıkladığı ‘ekonomik reform paketine’ sahip çıkılması idi. Diğer önemli konu, istihdamın üzerindeki maliyet yüklerinin kaldırılması noktasındaki taleplerdi. Önümüzdeki dönemde muhakkak turizmin itici güç olması vardı. Sanayi üretiminin teşvik edilmesi gibi daha önce de ifade ettiğimiz konular dile getirildi” dedi.

TOBB Ticaret Odaları Konsey Toplantısı, Cumhurbaşkanını ziyaretten bir gün sonra TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliği ve katılımıyla Ankara’da gerçekleştirildi. Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, 2015'teki genel seçimlerin ardından 4 yıl boyunca seçim olmamasının, yapısal reformlar açısından büyük fırsat olduğunu söyledi.

ilçemizi temsilen bulunan Başkan Şaban Üstündağ aracılığıyla ilçemizi ilgilendiren birçok konu konsey toplantısında dile getirildi. Yakın zamanda dile getirilen konular hakkında çalışmalar yapılacak ve gerekli makamlarla paylaşılacaktır.

Son değişiklik Pazartesi, 05 Aralık 2016 17:27