Rapor Hazırlayarak Girişimlerde Bulunduğumuz Yeni Bir Hastane Talebimiz Gerçekleşiyor


Odamız rapor hazırlayarak daha etkin ve kaliteli sağlık hizmeti verilebilmesi için zaten müsait olan alana İlçemize de yakışan daha modern ve personel sayısı açısından daha etkin en az 150 yataklı yeni bir hastaneye yapılmasını talep etmiştir.
Bu konuda tüm muhataplarımızı ikna etmek ciddi zaman almıştır. Hastanenin sağlık hizmetleri açısından yetersiz görülmesi yatak doluluk oranlarını düşük gözükmesine sebep olduğu için yeni hastane talebimiz Sağlık Bakanlığı yatırım programına bu güne kadar dahil edilmemiştir.
Hazırladığımız rapor hastanenin ne kadar elzem olduğunu sayısal ifadelerle ispat etmiştir. Raporumuz ve yaptığımız lobi çalışmaları Bürokrasi cephesinde mevcut hastanenin bile etkin kullanılmadığı, yeni bir hastaneye ihtiyaç olmadığı algısını kırmakta önemli bir aşama olmuştur. Aynı rapor Kaymakamlığımızın konu ile ilgili hazırladığı ikinci bir raporun temelini oluşturmuştur.
Bu hafta Aydın Milletvekilimiz Mehmet Erdem’in verdiği müjde bu yolda ciddi emek harcayan ve beklenti içine giren biz Didimliler için çok sevindiricidir.

 Paylaş

En kalabalık turizm beldelerinden biri olan Didim’de yaz nüfusu ortalaması 350 bin seviyesindedir. 100 binin üzerinde konut ve 20 Binden fazla yatağa sahip turizm tesislerine sahip ilçenin nüfusu yoğun sezonda 550 bine ulaşmaktadır. Resmi kayıtlarda 77 bin olarak gözüken Kış nüfusuna hizmet verirken bile ciddi bir yoğunluğa sahip olan 50 yataklı Didim Devlet Hastanesi yazın hizmet veremez hale gelmektedir.
Yatak sayısının 50 olmasından dolayı her servisin açılamadığı hastanemize birçok branşta doktor atanamamakta, ilgili branşlarda çevre hastanelere hastaları sevk etmek durumunda kalmaktadır. Özel hastane de bulunmayan ilçemize en yakın hastane kara yoluyla bir saat mesafededir. Kabul edilmesi gerekir ki bu durum sağlık için çok uzun bir süredir. Bu sebeple kimi zaman sevk olan ağır hastalarımız yolda kaybedilmektedir.
TUİK kayıtlarına göre nüfus artış oranı en yüksek yerleşim yeri olan Didim’de hastane bugünün ihtiyaçlarına cevap verememekte, Özellikle acil hizmetleri ve poliklinik hizmetlerinde kapasitesinin çok üzerinde çalışılmaktadır. Hastalar doktor branş eksikliği sebebiyle yeterli sağlık hizmetinden faydalanamamaktadır. Bu da hem ilçemizde yaşayan vatandaşların hem de ilçemize gelen misafirlerin mağduriyetlerine sebep olmakta turizm gelişiminin önünde engel teşkil etmektedir. Yeni turizm tesisleri ve her yıl binlercesi yapılan ikinci konutlara olan rağbet sonucunda 2025 yılında kış nüfusunun 300 binin üzerine çıkması beklenmektedir.
Tüm bu sorunların çözümü için Odamız rapor hazırlayarak Daha etkin ve kaliteli sağlık hizmeti verilebilmesi için zaten müsait olan alana İlçemize de yakışan daha modern ve personel sayısı açısından daha etkin en az 150 yataklı yeni bir hastaneye yapılmasını talep etmiştir.
Bu konuda tüm muhataplarımızı ikna etmek ciddi zaman almıştır. Hastanenin sağlık hizmetleri açısından yetersiz görülmesi yatak doluluk oranlarını düşük gözükmesine sebep olduğu için yeni hastane talebimiz Sağlık Bakanlığı yatırım programına bu güne kadar dahil edilmemiştir.
Hazırladığımız rapor hastanenin ne kadar elzem olduğunu sayısal ifadelerle ispat etmiştir. Raporumuz ve yaptığımız lobi çalışmaları Bürokrasi cephesinde mevcut hastanenin bile etkin kullanılmadığı, yeni bir hastaneye ihtiyaç olmadığı algısını kırmakta önemli bir aşama olmuştur. Aynı rapor Kaymakamlığımızın konu ile ilgili hazırladığı ikinci bir raporun temelini oluşturmuştur.
Bu hafta Aydın Milletvekilimiz Mehmet Erdem’in verdiği müjde bu yolda ciddi emek harcayan ve beklenti içine giren biz Didimliler için çok sevindiricidir. Kısaca bu zorlu süreç aşağıdaki şekilde gelişmiştir.
2014 Haziran ayında Yönetim Kurulumuz Didim Devlet Hastanesi yönetimini ziyaret etti. Aldığı bilgiler doğrultusunda sağlık hizmetlerinde arzu edilen iyileşme sağlanması için ilçemize yeni bir hastane binası kazandırmak üzere girişimlerde bulunulmasına karar verildi.
Vakit kaybedilmeden bu konu hakkında bir rapor hazırlandı. Mayıs 2015’de 7 Haziran’da yapılacak genel seçim çalışmaları için Didim’e gelen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’ye de konu iletildi. Ziyaret öncesinde bakanımızın gerçekleştireceği esnaf ziyaretlerinde de esnaflarımız öncelikli olarak Didim’e yeni bir hastane yapılmasını talep etti. Zeybekçi Odamızın da bir rapor hazırlayarak ilgili mercilere ilettiği Didim’e yeni bir hastane kazandırılması konusunda müjde verirken sonbaharda yeni hastane için somut adımların atılacağını ifade etti.
2015 yılında Odamızın üstünde çalıştığı Didim'e üniversite yerleşkesi kazandırılması, yeni bir hastane inşa edilmesi, yapımı devam eden karayolunun bitirilmesi ve ilçemizin turizm bakanlığı destinasyon listesine dahil edilmesi için Ankara’da bir dizi ziyarette bulunduk.
Milletvekilimiz Mehmet Erdem'le birlikte destek sağlamak üzere Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekçi, Aydın Milletvekillerimiz Mehmet Erdem ve Ali Gültekin Kılınç'ı makamlarınnda ziyaret ettik. Kendilerinin ilgisi ve desteği ile karşılandık.
Mart 2016’da Oda yönetim ve meclis üyelerimizle, Didim Devlet Hastanesini yeni yönetimini hayırlı olsun dileklerimizi iletmek üzere ziyaret ettik. Didim Ticaret Odası Heyetini Başhekim Veysel Kılıç, Başhekim Yardımcısı Halil Akıl, İdari Mali İşler Müdürü Meral Bilir ve Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Şerife Ege misafir etti. Ziyaret vesilesi ile yeni hastane talebimizin durumu görüşüldü.
Mart 2017’de Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin Aydın’daki iş dünyası buluşmasına Katıldık. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin Aydın’da oda borsa yönetimleri, sivil toplum kuruluşları ve işadamlarıyla buluştuğu toplantı sonrasında Didim’e yeni bir hastane yapılması hakkındaki talebi içiren raporumuzu bizzat Ekonomi Bakanımıza sunduk.
Bu konuda da Ağustos 2017’de de Aydın Valimiz Yavuz Selim Köşger’den müjdeli haberi aldık. Valimiz 150 Yataklı yeni bir hastane talebimiz yatırım programına alındığını bildirdi. Bu konuda en büyük gayreti gösteren Aydın Milletvekilimiz Mehmet Erdem 18 Ekimde sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Didim Devlet Hastanesi 2018 yatırım planı kapsamına alındığını bildirdi.
ihtiyaca cevap veremeyen hastanenin toplamda 150 yatak kapasitesine ulaşması için Sağlık Bakanlığından talepte bulunduğunu belirterek, konuyla alakalı proje için Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğünden gelen teknik ekibin ilçede çalışmalarda bulunduğunu ve mevcut hastane arsasının boş olan yaklaşık 12. 500 m2 lik kısmına yeni hastane projesi için uygun olduğuna karar verildiğini bildirmiştir.
75 yataklı ek hizmet binası 2018 yatırım planına dahil edilerek, Hastanenin 2018’ in ilk yarısında temelinin atılması ve 1 yıl içerisinde de bitirilmesi hedeflendiği vurgulamıştır.
Yoğun bakım ve ek servislerle birlikte 150 yatak kapasitesine ulaşacağı ön görülen Didim Devlet Hastanesinin C grubu hastane olan mevcut durumunun B grubuna yükseltilmesi neticesinde uzman hekim ve hemşire sayısı iki katına ulaşacağını, Modern ameliyathaneler, 2. seviye yoğun bakım ve nitelikli yatak sayısının arttırılması ile ilçeden dışarıya hasta çıkışı minimize edileceğini söylemiştir.
Bu vesile Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekçi ve Aydın Milletvekilimiz Mehmet Erdem başta olmak üzere, bu konuda gayreti ve desteğini esirgemeyen Eski ve Yeni Aydın Milletvekillerimiz, Valilerimiz, Kaymakamlarımız, Aydın Kamu Hastaneleri Birliği yöneticilerimiz, Ak Parti ilçe Teşkilatına, Hastane Yönetimimiz ile tüm bürokrat ve siyasetçilerimize teşekkür ederiz.
Didim Ticaret Odası adına
Yönetim Kurulu Başkanı
Şaban Üstündağ

Hastane, Didim

Diğer Haberler