Şehir içi Yolcu taşımacılığı Kamera ve Görüntü Kayıt Cihazı Hakkında Duyuru!


T.C. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığı Ulaşım Daire Başkanlığı’ndan Odamıza gelen “Kamera ve Görüntü Kayıt Cihazı” konulu yazıda;

 Paylaş

İçişleri Bakanlığının ilgili genelgeleri gereğince Türkiye genelinde şehiriçi yolcu taşımacılığında kullanılan taksi, servis, minibüs ve otobüs cinsi taşıtlarda bulundurulması öngörülen kamera ve kayıt cihazları (dahili araç takip cihazı) ile acil durum butonu cihazlarının kurulumunu gerçekleştirmek üzere cihazlarına “Uygunluk Yazısı” almak isteyen firmaların başvuruları 28.11.2017 tarihli ve 2017/5-31 sayılı UKOME Kurul kararı ile Daire Başkanlığımız ve Aydın İl Emniyet Müdürlüğü tarafından oluşturulan Teknik İnceleme Komisyonu tarafından ilgi (09.07.2018 tarihli ve 2018/3-32 sayılı UKOME Kurul Kararı) ve ilgi (17.08.2018 tarihli ve 2018/4-3 sayılı UKOME Kurulu Kararı) sayılı UKOME Kurul kararları çerçevesinde incelenmektedir.

M plaka, T plaka ve personel servis taşımacılığı yapan P plakalı araç sahipleri söz konusu cihazların montajını İçişleri Bakanlığının genelgeleri doğrultusunda 31.12.2018 tarihine kadar gerçekleştirmesi gerekmektedir. Öğrenci servis taşımacılığı yapan P plakalı araç sahipleri ise söz konusu cihazların montajını İçişleri Bakanlığı Okul Servis Araçları Yönetmeliğinde yapılan ve 14.08.2018 tarihli 30509 sayılı resmi gazetede yayımlanan değişikliğe istinaden 03.09.2019 tarihine kadar gerçekleştirmesi gerekmektedir.


Teknik İnceleme Komisyonunun yapmış olduğu incelemeler devam etmekte olup, şu ana kadar cihazı uygun görülen firmaya ait kamera ve görüntü kayıt cihazının (dahili araç takip cihazı) markası ekte tarafınıza sunulmaktadır. Komisyonun incelemeleri neticesinde uygunluk yazısı verilecek firmaların isimleri tarafınıza bildirilmeye devam edecektir.


İçişleri Bakanlığının genelgeleri doğrultusunda Teknik İnceleme Komisyonu tarafından “Uygunluk Yazısı” verilmeyen firmalara ait cihazlar kabul edilmeyecektir.” Denilmektedir.


İlgili üyelerimize önemle duyurulur.

Kamera, ukome, aydın, minibüs,taksi

Diğer Haberler