Çocuklarımıza Bir Tablet de Bizden

Didim Ticaret Odası geçtiğimiz hafta Didim Kaymakamı Halil Avşar’a yaptığı ziyarette dile getirdiği tablet kampanyasını basın toplantısı ile duyurdu.

Didim Kaymakamı Halil Avşar, Didim Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Erbaş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Akdemir, Ticaret Odası Başkan Yardımcıları Hikmet Atilla ve Ebubekir Apaydın, Yönetim Kurulu Üyeleri Figen Cevrem Gürsoy, Celal Gümüş ve Burhan Teke basın mensuplarının karşısına çıkarak kampanyanın detaylarını paylaştı.

İlk olarak söz alan Ticaret Odası Başkanı Hilmi Erbaş katılımcıları ve basın mensuplarını selamlayarak konuşmasına başladı.

Tüm dünyayı etkileyen pandemi sonucu geçen eğitim öğretim sezonunda mart ayından bu tarafa uzaktan eğitim modeline geçildiğini hatırlattı. Bu durumda yüz yüze eğitimden farklı olarak bir takım eksikliklerin ortaya çıktığını, bu amaçla Kaymakam Bey’e bir ziyaret gerçekleştirdiklerini söyledi. Kaymakam Bey’in olurları ile beraber öğrencilerimizin cihaz eksikliklerini gidermek için başlatılan kampanyayı hep beraber duyurmuş olduklarını söyledi.

Alınacak Tabletler Yerli Üretim Olacak

Başkan Erbaş kampanyanın detaylarını şu şekilde açıkladı. “amacımız özellikle bu yıl sınava girecek olan 8. ve 12. Sınıflardan başlamak üzere, devamında da diğer sınıflardaki öğrencilerimizin eksik olan tabletlerini Ticaret Odası Yönetimi öncülüğünde tüm müteşebbislerimizle beraber tedarik ederek Kaymakamlığımıza teslim etmek. Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından hangi okulumuzun eksiği varsa onu gidermek sureti ile süreci tamamlamış olacağız. Bu süreç içerisinde birkaç hususun da altını çizmek istiyorum. Bu ihtiyacı karşılayacak tabletin teknik özellikleri kapsamında Milli Eğitim Müdürümüz yetkili teknik arkadaşları bize yönlendirdiler. Görüş alış verişinde bulunduk. Teknik özelliklerin tespiti yapılmış oldu. Kurum olarak da yerli üreticiden temini ikinci ilkemiz. Üçüncüsü de basın mensuplarımız aracılığıyla tüm müteşebbislerimizi bu kampanyaya katkı vermeye davet ediyoruz” dedi.

Başkan Erbaş “Bu kampanyanın başarıya ulaşmasını diliyorum. Öğrencilerimizin eksikliklerimizi giderme noktasında önemli bir başarı kazanacağı ümidindeyim. Tüm iş adamlarımızı bu kampanyaya katılmaları için çağrı yapıyorum. Bizler de bu kampanyaya Ticaret Odası Yönetimi olarak katkı vereceğimizi baştan taahhüt ediyor, hepinize teşekkür ediyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.

İlçe Milli Eğitim müdürü Recep Akdemir, Kaymakam Halil Avşar önderliğinde bu kampanya ile ilçemizde tablet eksikliği olan öğrencilerin ihtiyaçlarını gidermiş olacaklarını söyledi. Hali hazırda tablet ve bilgisayarı olamayan öğrencilerimize 15 okulda EBA destek odaları oluşturduklarını dile getirdi. “Bu kampanya öncü olan Kaymakam Bey’e ve Ticaret Odası Yönetimine teşekkür ediyorum dedi.

Kaymakam Halil Avşar, Ticaret Odasına Eğitime vermiş olduğu önem ve katkıdan dolayı teşekkür ederek başladığı konuşmasında “Bu kampanya ile tablet ihtiyacını önemli bir kısmını gidereceğiz, özellikle yerli bir üreticinin tercih edildiği için özellikle teşekkür ediyorum. Başkanımız başta olmak üzere tüm Ticaret Odası Üyelerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

Ticaret Odası Yönetim ve Meclisi tarafından alınan tablet sayısının sorulması üzerine Ticaret Odası Başkanı Hilmi Erbaş, sayıları kampanya sonunda dile getireceklerini söyledi. Kampanyaya azami derecede katkı sunulması için sayının şimdiden belirtmek istemediklerini ifade etti. Didim’deki tablet ihtiyacı olan öğrenci sayısını aşan bir sayı hedeflediklerinin altını çizdi. Bir başka soru üzerine Başkan Erbaş, bağışlanacak cihazların tamamen Ticaret Odası Yönetimi, Meclisi ve iş insanları tarafından alınacağını, kampanyanın tüm Didim’i kapsadığının altını çizdi. Oda Bütçesinin bu yıl ertelenen aidatlar sebebi ile bu alımı yapmaya müsait olmadığını dile getirdi.  “Odanın mali imkânları ile yapma mümkün olursa onu da ayrıca yapabiliriz” dedi.

Bu ihtiyacı gidermek üzere başka kampanyaların da başlatıldığını hatırlatan bir soru üzerine Erbaş, “bir sorunumuz var, bu sorunu tek başına Devletimizin gidermesi mümkün değil. İş hayatındaki insanlar olarak bu işin ucundan tutmak istiyoruz. Kampanyamızda elde ettiğimiz sonuçları da devletimizin yetkililerine iletmek ve onlar aracılığıyla da uygun yerlere ulaştırmak istiyoruz” dedi. Bir başka soru üzerine Erbaş, yardım yapılan öğrencilerin ve yardım yapan kişilerin isimlerininim deklare edilmeyeceğini dile getirdi.  

Milli Eğitim Müdürü Recep Akdemir’e yöneltilen öğrenciler belirlenirken hangi kriterler göz önüne alındığı hakkında bir soru üzerine Akdemir, her okulda okul müdürleri ve öğretmenlerden oluşan komisyonlar kurulduğunu, orada belirlenen listelere göre dağıtım yapılacağını ifade etti. Ticaret Odası ile ilk görüşmeden bu tarafa sayı belirlemek üzere önemli bir vakit harcanmasının da bu sayıları hassas bir şekilde belirlemek için olduğunu söyledi. “Şu an elde ettiğimiz sayılara bakarak tespit ettiğimiz tüm öğrencilere tablet ulaştırabileceğimizi düşünüyoruz, ilk etapta 8. ve 12. Sınıfların ihtiyacını karşılamış durumdayız” dedi. Millî Eğitim Bakanlığının girişimiyle Tüm GSM operatörlerinin EBA girişlerinde her ay 8 GB internet hizmetini sağlanacağını, modeme de ihtiyaç duyulmadığını dile getirdi.

Pandemi sürecinde ailelere birçok kurum ve sivil toplum kuruluşunun münferit olarak yardımlar ulaştırdığını, bu ihtiyaçta da benzer kampanyalar yapmak isteyenlerin olacağını, onların da Kaymakamlık koordinesinde mi olacağı sorusu üzerine Kaymakam Halil Avşar, öğrencilerin belirlenmesi ve suiistimallerin olmaması için Milli Eğitim Müdürlüğünün koordinesinde olmasının önemli olduğunu, insanların kendi çevrelerinde bulunan öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere yardım yapmasının da gayet tabii mümkün olacağını belirtti.

ailelerin birden fazla öğrenim çağında çocuğu olması durumda ne yapılacağı hakkındaki soruya Akdemir Bakanlığın çocukların eğitim saatlerini farklı yaptığını dile getirdi. EBA TV ile de günde iki defa ilgili derslerde yayın yapıldığını hatırlattı.

×