Milletvekili Yıldız Odamızı Turizm Gündemiyle Ziyaret Etti

Cumhuriyet Halk Partisi Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız Didim Ticaret Odasını Ziyaret etti. Ziyarette Yıldız’a; CHP Didim İlçe Başkanı Nurettin Koçak, Kadın Kolları Başkanı Arzu Kurt ve partililer eşlik etti. Didim Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hikmet Atilla ve Genel Sekreter Murat Güneş ziyarete ev sahipliği yaptı.

Bölgede Seyahat Acentaları ve Turizm Sektör Temsilcilerine ziyaretler gerçekleştirdiklerini dile getiren Yıldız, tüm Türkiye’de olduğu gibi Aydın’ın turizm ilçeleri Kuşadası ve Didim’de acentelerin zor bir süreç geçirdiklerini ifade etti.  Sektörden aldıkları değerlendirmeleri aktarmak üzere acenteleri temsil edecek kişilerle birlikte Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na ziyaret edeceklerini sözlerine ekledi.

Didim Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Atilla, tüm sektörlerin pandemi sebebi ile zor durumda olduğunun altını çizdi. Turizmin en fazla etkilenen sektör olduğunu, seyahat acentelerinin de çok ciddi sıkıntıları aşmaya çalıştığını belirtti. Neredeyse her gün birkaç seyahat acentesinin lisans ücretini bile karşılamayacak bedellerle zararına satışa çıkarıldığını ifade etti.

Atilla, 2020 senesinde otellerin çok azının açık olduğunu, bu yıl ise tamamının açacağını ifade ederek, tahmin edilen 25 milyon turistin bu otelleri doldurmayacağını söyledi. Düşük dolulukla çalışacak otelleri 2020 yılından daha kötü bir sezon beklediğini ifade etti.

Atilla, İnşaat sektörünün de geçen yıl yaşanan hareketli dönemden sonra durgunluğa girdiğini ve iş yapamaz hale geldiğini sözlerine ekledi.

Hükümetin korona virüs salgınından ciddi etkilenen ve işyerini kapatmak zorunda kalan esnafa destek sağlanması gerektiğini vurgulayan Milletvekili Yıldız, aylık 750 lira kira desteğinin katkı sağlamadığını, bunun da sadece basit usul işletmelere verildiğini dile getirdi. İşsizliğin de ciddi bir orana ulaştığını hatırlattı.

Yıldız aşılama çalışmalarının da beklenen düzeyde olmadığı görüşünü dile getirdi. Cin’den gelen aşının iki doz halinde 1,5 milyon kişiye uygulanacağını bunun da sayısı bir milyonu bulan sağlık çalışanını aşılamaya yeteceğini, halkın bağışıklık kazanması için gerekli olan %70 aşılama çalışması için alınan 50 milyon aşının da yeterli olmadığını sözlerine ekledi.

Atilla, Avrupa birliği ülkelerinin seyahatlerde aşı pasaportu istemeyi planladığını hatırlatarak aşılama çalışmalarının sezon öncesinde istenen düzeye gelmesinin çok önemli olduğunun altını çizdi. Alman Dışişleri Bakanının sorulan bir soru üzerine -Almanya’nın korona virüse 2021’de daha hazırlıklı olduğunu, seyahat sınırlamalarının kaldırılacağını, fakat bunun AB ülkelerine yapılan seyahatler için düşünüldüğünü söylediğini- aktardı. İç turizmin potansiyelinin de, turizm sektörünü tatmin etmeyeceğini dile getirdi.

Atilla, Didim Ticaret Odasının sosyal sorumluluk çalışmaları olarak Devlet Hastanesine solunum cihazı bağışladığını ve işadamlarının katkısıyla 80 adet tabletin de teknolojiye erişimi olmayan çocuklara dağıtılmak üzere Kaymakamlığa teslim edildiği dile getirdi.

Milletvekili Hüseyin Yıldız, Didim’in sorunlarının çözümü için sivil toplum örgütlerinin birlikte hareket etmesinin çok önemli olduğunun altını çizerek, kapısının her parti ve görüşten kişiye açık olduğunu söyledi. Didim’in her sorununu Meclis Kürsüsünde ve komisyon çalışmalarında dile getirdiğini, çözümü için çaba sarf ettiğini ifade etti. Didim’e olan vefa borcu ve çocuklarımıza güzel bir Didim bırakmak için çalıştığını vurguladı.

×