Alman Seyahat Birliği “Türkiye Çalışma Gurubu” ile Turizmin Krizden Çıkışına Katkı Sunacak

Almanya Seyahatler Birliği Yurt dışı komisyon Üyeleri telekonferans ile gerçekleştirdikleri toplantı ile Dünya ve Türkiye turizmini değerlendirdiler. Toplantıya; DRV Yurtdışı Komisyon Başkanı Oliver Zahn, Başkan Yardımcısı Önder Sancarbarlaz, DRV Politika Sorumlusu Volker Adams, Didim Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Hikmet Atilla , Dünya Turizm Örgütü Başkan yardımcısı Günter Ihlau, Bentour CEO’su Deniz Uğur  yanı sıra Tur operatörleri ve Seyahat Acenteleri  temsilcileri katıldılar.

Korona virüsten dolayı Türkiye’nin yapmış olduğu çalışmalardan örnekler aktarılan toplantıda, siyasetin zaman zaman Turizm Ticaretini engellediği görüşü öne çıktı. Tur Operatörlerin 3 Mayısa kadar bütün rezervasyonlarını iptal ettiği, fakat ondan sonra neyin nasıl olacağı hakkında da bir öngörüde bulunamadıkları belirtildi. Hava Yolu Şirketlerinin net bir şey söyleyemedikleri bir zaman dilimi içerisinde olduğumuzun altı çizilerek,  bir an evvel yurt dışı seferler yapmak için sabırsızlandıkları, fakat bunun önünü siyasetin açması gerektiği  vurgusu yapıldı.

Bazı önlemler alındıktan sonra Turizmin ilk etapta ülke içerisinde başlayacağı, başlayan turizmin gelişimine göre sınırlar dışına çıkacağı teyit edildi. Elde edilecek başarıdan sonra da medyanın sürece katkı sunması gerektiği komisyonun genel görüşü olarak benimsendi.

Toplantıya katılan Hikmet Atilla gündeme gelen konular ve altı çizilen konuları şu şekilde yorumladı;  “Yeni bir durum ile karşı karşıyayız. Bu durumun nasıl aşılacağı ise yapılacak çalışmalar ve bulunacak konseptler ile bağlantılıdır. Siyasetçiler seyahat uyarılarını seçmenine hoş görünmek için yapmamalılar. Dünya’nın en büyük sektörleri olan turizm, havacılık ve bunlara bağlı olan sektörleri düşünmek zorundadırlar.

Thomas Cook’un iflasından sonra paket turlara güvenin sorgulandığı bir ortamda, korona virüsten dolayı Siyasetin daha kararlı davranması gerekir, şu anda 3 Mayısa kadar tatil rezervasyonlarının olmayacağı işareti var. Ondan sonra ne olacak? bir açıklama yok, uçak şirketlerinden de buna dair kesin bir açıklama yok. Hâlbuki turizm güven isteyen bir sektördür. Tahmine ve varsayıma bırakılmayacak bir sektör. Almanya Seyahat Birliği’nin (DRV) sorunların üzerine daha kararlı gitmesi gerektiği de vurgulanan konular arasındadır.

Süreç turizmde bir ilk. Bunun için de kimsenin elinde bir çözüm yok, çözüm çalışmada ve üretmede yatmaktadır. Turizm şu anda bir arayış ve bir çözüm peşinde, Türkiye’nin üzerinde çalıştığı somut projelerde var. DRV Yurt Dışı Komisyonu bu projelere katkı sunmak, diğer ülkeler ile işbirliğini geliştirmek, turizm dünyası ile yapılan çalışmaları paylaşmak için Türkiye Çalışma Grubunun oluşmasına karar vermiştir.  Çalışma grubu Günter Ihlau, Hikmet Atilla, Deniz Uğur ve Önder Sancarbarlaz’dan oluşmaktadır”  dedi.

×