Aydın İl Pandemi Kurulu Toplantısı Meslek Örgütlerinin Katılımı ile Yapıldı

Vali Hüseyin Aksoy Başkanlığında Aydın İl Pandemi Kurulu Toplantısı YİKOB Toplantı Salonunda gerçekleşti. Didim Ticaret Odası adına Başkan Yardımcısı Ali Hikmet Atilla’nın katıldığı toplantıya ilgili kurum ve kuruluşların yöneticileri iştirak etti.

Vali Aksoy toplantının açılışında salgın sürecinde atılan adımları anlattı. Aydın ilinde çok iyi bir çalışma ortaya konduğunu Türkiye ortalamasının altında sayılarla sürecin yönetildiğini ifade etti.  Pandeminin ülkemizde görülmeye başlandığı mart ayı ile haziran ayı içerisinde hastanelerde yatak ve yoğun bakım doluluk oranlarını sayılarla ifade etti.

Yaklaşan kurban bayramında dikkat edilecek hususların önemine değinen Aksoy, kurban kesimi ve bayramlaşma konusunda azami düzeyde salgın önlemlerine dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı. Bayrama ilişkin çalışmaların ilgili kurumlar tarafından hassasiyetle sürdürüldüğünün altını çizdi. Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin tedbirlerini aldığını ifade etti.

Turizm sektöründe de güvenli turizm sertifikası alan oteller ve belgelendirmeyi yapan kuruluşların önemli bir iş gerçekleştirdiğini vurguladı.

Toplantıda söz alan Didim Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Hikmet Atilla seyahat yasağını kaldıran ülkelere dikkati çekti. Yurt dışından gelen tatilcilerden bir kısmının ülkelerine döneceklerinde PCR testi yaptırması gerektiğini hatırlattı. Almanya’nın bu testleri ücretsiz yapacağını duyurduğunu, ülkemizin de gelen misafirlere ücretsiz olarak bu testleri yapmasının ülke turizmi için bir artı değer olacağını söyledi.

Halı sahalar ve eğlence mekânlarının kapalı olduğunu hatırlatarak birçok sektörde başlayan normalleşme adımlarından örnekler verdi. Bu sektörlerin de normalleşme adımlarına dahil edilmesini istedi.

Vali Aksoy il pandemi kurullarının kural koymadığını, koyulan kuralları denetlediğini söyledi. Kuralları sağlık bakanlığı ile bilim kurulunun aldığını hatırlattı.

PCR testi konusunda sağlık müdürlüğünün çalışma yaptığını, bu çalışma ile turistlere otelinden ayrılmadan testlerin yapılması ve ülkelerine varmadan da sonuçlarının çıkmasını sağlamaya çalışacaklarını söyledi. Ücret konusunun da sağlık bakanlığının değerlendireceği bir konu olduğunun altını çizdi. Şu anda özel sağlık sigortalarının bu testlerin maliyetini karşılamadığını fakat sigorta üzerinden bir çare bulunmasının bu sorunları giderebileceği değerlendirmesinde bulundu.

Diğer kurumlardan temsilcilerin de sorularını cevaplayan ve önerilerini dinleyen Vali Aksoy, toplantı sonunda salgına karşı başarı sağlanması için kurallara uyulmasının çok önemli olduğunun bir kez daha altını çizdi. Sadece kolluk kuvvetlerinin yapacağı çalışmaların yeterli olmayacağını ifade ederek “ceza en son başvurduğumuz bir durumdur” dedi. Tüm STK yöneticilerinde kendi sosyal çevrelerinde de tedbirler uyulması konusunda özveride bulunmasını rica etti.

×