Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız Odamızı Ziyaret Etti

Cumhuriyet Halk Partisi Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay, CHP Didim İlçe Başkanı Nurettin Koçak ve Yönetim Kurulu Üyeleri Didim Ticaret Odasını ziyaret etti. Ziyarete ev sahipliğini Didim Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hikmet Atilla, Başkan Yardımcısı Ebubekir Apaydın ile Yönetim Kurulu Üyesi Figen Cevrem Gürsoy yaptı.

Misafirlerine Başkan Hilmi Erbaş’ın selamını ileterek ve ziyaretleri için misafirlerine teşekkür ederek başlayan Atilla, pandemi sürecinin turizm ve ilçe ekonomisine etkileri hakkında değerlendirmelerde bulundu. Bütün dünyayı olumsuz etkileyen süreçten dolayı Otellerin büyük kısmının halen açık olmadığını yavaş yavaş faaliyete başladıklarını hatırlattı. Ülke genelinde 1.5 milyon yatak kapasitesinin yabancı turist olmaksızın toplamda 6 milyon sayısına ulaşan yerli turistle dolmasının mümkün olmadığını söyledi. Yurtdışından uçak seferlerinin başladığını fakat seyahat kısıtlaması nedeniyle boş kaldığını ifade etti. Hükümetin pandemi sürecinde başarılı işler yaptığını ama bunu yurtdışı ile yeteri kadar paylaşamadığının altını çizdi. Bununla birlikte AB ülkelerinin seyahat hareketlerinin kendi içinde olmasını arzu ettiği için 31 ülke dışında seyahat uyarısının devam ettiklerini söyledi.

“Avrupalı misafirlerimiz ülkemize gelmek istiyor, Avrupalı acentalar da bize turist getirmek istiyor” diyen Atilla sektörde 1.5 milyon kişinin çalıştığını ve dolaylı olarak 54 sektörün turizmden etkilendiğini aktardı. İlk beş ayda 7.5 milyon turist kaybı yaşandığının altını çizerek turizm kapısının bir an önce açılması gerektiğini ifade etti.

Pandeminin turizm sektörünü dönüştürücü bir etkisi olacağını vurgulayan Atilla, Ege bölgesinin turizm ürünleri açısından zenginliğinin değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi. “Her şey dahil sistem kalkmasa bile bölgemizde zenginleştirilerek egeye özgü bir konsept geliştirilmeli” dedi.

1 Ocak 2021 tarihine kadar ertelenen konaklama vergisinin bir yıl daha ertelenmesini istiyoruz diyen Atilla, ilçedeki ticaret erbabının hiçbir dönem bu kadar büyük bir borç yükü altına girmediğini söyledi. Turizm böyle giderse bu borcun ödenemeyeceğinin altını çizerek “ticaret erbabını kredi ile borçlandırarak krizden çıkaramayız” dedi. İnsanların seyahat etmesini teşvik edecek uygulamaların ortaya konması önerdi.

Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız katılımcıları selamladığı konuşmasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun selamını iletti.  Kılıçdaroğlu’nun tüm vekillere seçim bölgelerinde meslek Odaları, işadamları ve esnaflarla bir araya gelerek taleplerinin dinlenmesi ve raporlaştırılması talimatı verdiğini belirtti.

Didim ekonomisinin turizm ve inşaat sektörüne bağlı olduğunu, turizmde yaşanan sıkıntının inşaat sektörüne de tesir ettiğini hatırlattı. Sıkıntılı süreçte ayakta kalmak için kredi kullanan ticaret erbabının önemli bir borç yükü altına girdiğini söyledi.  Hem partisinde hem de Mecliste turizm ile ilgili kurullarda yer aldığını hatırlattı. Yerel yöneticilerle de iletişim sağlayarak sektörü yakından takip ettiğini ifade etti. Almanya’nın kendince haklı sebeplerle seyahat hareketini AB ülkeleri ile sınırlı tutmaya çalıştığının altını çizerek; Cumhurbaşkanı, Kültür ve Turizm Bakanı ile Dışişleri Bakanının bunu çözmesi gerektiğini söyledi.  

Geçtiğimiz günlerde Kuşadası’nda TÜRSAB temsilcileri ile toplantı gerçekleştirdiklerini Yunan Adalarına gelen turistlerin günübirlik ilçeye çekilmesi önerisinde bulunulduğunu ifade eden Yıldız limanda kişi başı 12 euro para alındığını öğrendiklerini söyledi. Günübirlik gelen bir kişinin bu parayı vermek istemeyeceğini ifade etti.

“Ülkeye yatırım ve para çekebilmek için demokrasi ve adalet istersiniz. Bu olmayınca güven veremiyoruz. Beş yıldızlı otel ve tatil köyü değil beş yıldızlı demokrasi ve adalet sistemi ile Ülkemiz tanıtılmalı” diyerek sözlerini sürdüren Yıldız, İspanya’nın 100 Milyar Doların üzerinde turizm gelirine sahipken Türkiye’nin 52 milyon turist sayısına karşılık 34,5 milyar dolar turizm geliri elde ettiğini dile getirdi.  

Belediye Başkanlarının çok başarılı bir altı ay geçirdiğini söyleyerek “huzurunuzda Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Yıldız “Devlet ekonomik sıkıntılara çözüm yolları bulmalı, halk ayakta kalmalı ki devlet te ayakta kalsın. Halkın kazandığı her 100 liradan 40 lirasını devlet alıyor, aldığı vergilerin karşılığı olarak bu dönem de vatandaşa devlet versin, AB ülkelerinin yaptığı gibi destekler yapılmalı, turizm beldelerinde esnafın kirası ödenmeli zaten turizm beldelerinde kiralar çok ciddi bir yük” dedi.  İç turizmin canlandırılması için sendikalara da destek verilebileceği önerisinde bulundu. Destek sağlanmadan halkın bu durumda tatil için bütçe ayırma şansı bulunmadığını söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisinin İktidara hazır olduğunu, göreve geldiklerinde bu sorunları çözeceklerini ifade eden Yıldız hükümetin icraatları hakkında şu değerlendirmelerde bulundu; “Süreçte zengin daha zengin, fakir daha fakir oldu. Her siyasi partiye saygımız var. Özellikle sivil toplum kuruluşları olmak üzere herkes konuşmalı, gerçekleri İktidarda olan siyasi partiye mensup milletvekilleri arkadaşlarımızın yüzlerine söylemeliyiz. 2002’den beri Ak Parti Aydın’a verdiği sözleri yerine getirmedi. Var olan havaalanını açamadı. Aydın Denizli otobanı ihalesi 8. Kez iptal oldu. Şehir hastanesi, adliye sarayı yapılamadı. 18 yılda bu sorunları çözmeyen 5 yıl daha görev verseniz de çözemez. Atatürk savaştan çıkmış bir ülkeyi 15 yıl yönetti. Her yıl %10 büyüdü, onlarca fabrika açtı. Biz 18 yılda fabrika açılışını görmedik. Türkiye uçurumda yatırım yok. Bu konuda Odalar çok önemli, üyelerinizin yaşaması gerekiyor. Sorunları gündeme getirmek zorundayız. Taleplerimizi İktidar vekilleri yerine getirebilirler. Bazı sorunları dile getirdiğimiz için Ak Partili arkadaşlarımız arayıp teşekkür ediyor. 81 ilden Ziraat Oda Başkanları Meclise geldiler. Pamukta 1,25 kuruş destek verirseniz mevcut üretimi iki katına çıkarırız dediler. 80 kuruş destek verildi. Pamuk üretimi 680 bin hektardan 320 bin hektara düştü. Biz açığı ithalat ile kapatıyoruz. 60 kuruş daha verseydik ihracat yapacaktık. Birileri Türk çiftçisini yok etmeye çalışıyor” dedi.

Kendilerine aktarılan sorunları mecliste dile getireceklerini söyleyen Yıldız, ev sahipliği için Yönetim Kurulu Üyelerine teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.   

Ardından söz alan Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay Ülke turizmi ve ona bağlı olarak ilçe turizminin süreçten dolayı sıkıntı yaşadığını, ticaret erbabının da iş yapamadığında kredi alarak ayakta kalmaya çalıştığını söyledi. Sıcak para yabancı turistten geldiğinin altını çizerek bu yaz sezonundan çok bir şey beklenemeyeceğini ifade etti. AB her zaman yaptığı gibi sırt çevirdiğini söyledi. Aynı şeyleri söyleyerek aynı sonucu alınamayacağını, AB’nin bakış açısı değiştirmek için hukuk sitemini insanların güveneceği noktaya çekmeliyiz” dedi.

Pandemi sürecinde önce çok sıkı önlemler alındığını, şimdi ise çok serbest davranıldığını söyleyen Atabay virüsün kontrolünün çok zor olduğunu vurguladı. Avrupa’da yaşayan gurbetçilerin ilçe turizmi için çok önemli olduğunun altını çizerek “Onlarla birlikte ilçemize turizm ve inşaat sektörüne para girişi olduğunu vurguladı. Önceki yıllarda yaşanan kriz döneminde Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşlarına mektup yazarak tatillerini Didim’de geçirmelerini istediklerini, vatandaşların da vatanperverlik duyguları ile teveccüh göstererek çağrılarına karşılık verdiğini ve sıkıntıların da bu şekilde aşıldığını hatırlattı. O dönem yaşanan koşullarla bu dönem yaşanan koşulların aynı olmadığının da altını çizdi.

×