Başkan Yardımcımız Hikmet Atilla’dan Berlin Turizm Fuarı Notları

Didim Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Hikmet Atilla Berlin Turizm Borsası’na (ITB) katılarak bir dizi görüşme gerçekleştirdi.
Atilla’nın fuara ilişkin gözlemleri şu şekilde;
“Pandemi sonrası Berlin Turizm Borsası (ITB) 7-9 Mart 2023 tarihleri arasında kapılarını tekrar turizm profesyonellerine açmış oldu, bu sefer kısa bir değişikliğe gidilerek sadece profesyonel ziyaretçileri kabul etti. pandemi öncesi iki gün halka açıkken, bu sene o kaldırıldı.
Tam 162 ülkeden katılımcı vardı, ziyaretçi sayısı ise 90 bin 127 idi. Fuar boyunca bol bol paneller, seminerler organize edildi. 333 seyahat yazarı ve 3 bin üzeri medya mensubu fuarı takip etti.
Türkiye’nin de fuarın değişik salonlarında stantları vardı, bu değişikliğe doğrusu pek alışık olmadığımızdan, biraz da yadırgadık. TÜRSAB ve İzmir stantları başka bir salonda yan yana idi, daha öncesinde bir salonda neredeyse yalnız Türkiye olurken, bu sene salonu Suudi Arabistan ile paylaşmıştı.
Neden, niçin?
Yukarıda ki sayılardan da görüldüğü gibi, fuarlar hala güncelliğini korumaktadır. Fuarlar sektörün nabzını en üst şekilde tutmakta, sektördeki kişileri bir arada bulma imkanını sağlamaktadır.
Didim olarak, Yerel Yönetim, STK’lar ve Didim turizmcileri olarak fuara kalabalık bir katılım sağladık, en üst düzeyde temsil edildik. Her zaman altını çizerek söylediğimizi tekrar söyleyelim: “Didim aranan ve geleceği merak edilen bir tatil beldemizdir, Didim için herkesin bir önerisi, herkesin bir sorusu var.
Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay ile daha önceden planladığımız görüşmeleri gerçekleştirdik; tur operatörleri, seyahat acentesi temsilcileri, işveren dernekleri, siyasi parti temsilcileri ve turizm basını ile görüşmeler yaptık. Hepsinden de Didim’e karşı saygılarını derinden hissettik. Hepsinden de Didim için neler yapabiliriz önerileri ile karşılaştık. Bu kadar ilgi duyulan bir turizm destinasyonuna gelen misafirlerin şikayetlerinin olup olmadığını tabi ki merak ediyorduk. Sorumuzu tur operatörleri temsilcilerine sorduk, kesinlikle Didim’e gelen misafirlerin Didim’den memnun ayrıldıklarını ifade ediyorlardı.
Görüştüğümüz her kurum ve her kişiye küçük otellerimizi de ön plana çıkardık. Pandemi sonrası az yatak kapasiteli otellerin önemli olduğunu ve onlara talep artığını gözlemledik. Tabi ki ilginin bu yöne kaymasında kısmen fiyatların da etkisi vardır.
Talebin artmasından dolayı tur operatörleri Didim’de otel kapasitelerini artıracaklar. Tur operatörleri ve seyahat acentesi temsilcileri, Almanya, İsviçre, Avusturya, Hollanda pazarlarında Didim’i daha fazla ön plana çıkarmak için Nisan ve Mayıs aylarında ziyaret edecekler.
Didim’deki yeni yatırımlar turizm camiasında da merak ediliyor.
İşverenlerden de Didim’e ilgi büyük. Ziyaret ettiğimiz Almanya’nın en büyük işverenler derneği ile Didim arasında bir “çalışma gurubu” oluşturulmalı diyen Didim Belediye Başkanı Atabay’ın önerisi kabul edildi. Çalışma gurubunun yapacağı ortak çalışmalar önümüzdeki aylarda netleşecek.
Lafı uzatmayayım! verimli bir turizm fuarı oldu
×