Didim İran Turizm Pazarına Hızlı Girdi

Meclis Üyemiz Deniz Aktaş’ın organizasyonu ile İran turizm pazarına hızlı bir giriş yapan Didimli turizm ve inşaat sektör temsilcileri önemli bir adım atarak İranlı turizm ve inşaat sektörü temsilcileri ile İran’ın başkenti Tahran’da bir araya geldiler.

Tahran’ın en büyük otellerinden Espina Palas otelde düzenlenen workshop çalışmasına Didim adına turizm ve inşaat sektör temsilcilerinin yanında, DİTAB, Didim Ticaret Odası ve TÜRSAB temsilcileri ile iş insanları katıldı. Odamız Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hikmet Atilla’nın katıldığı organizasyonda İran adına ise, İran’ın önemli havayolu şirketi Mahan Havayolları ile yine İran’ın en büyük ilk 3 seyahat acentesinden biri olan Harmony gurup temsilcileri, tanıtım ve reklam alanında hizmet veren şirketlerin yetkileri katıldı.

Toplantının Didim ayağını CTS tur sahibi Deniz Aktaş organize ederken, İran ayağını ise Harmony Gurup adına Omid Nikoukar organize etti.

ilgili tüm tarafların katıldığı Workshop çalışması ile başlandı. Toplantıya, Didim’den gelen 15 kişilik gurubun yanında, İran turizm, seyahat, inşaat ve tanıtım sektöründen temsilciler katıldı.

Karşılıklı görüş alışverişi, her iki tarafın birbirlerinden beklentileri ve 2020 yılındaki  Nevruz Bayramında Didim’e gelecek turist sayısı üzerinde yapılan görüşmelerde tüm katılımcılar sıra ile söz alarak tesislerini tanıtmanın yanında, İran pazarına verdikleri önem ve karşı tarafın beklentileri ile ilgili yapacakları çalışmalar hakkında sunum yaptılar. Turizm, inşaat, tekne park, butik otel, seyahat acentesi, resmi kurum temsilcisi gibi sektörün her kesiminden insanların Didim ve kurumları adına verdikleri sözler, İran’lı muhataplarını oldukça memnun etti. Ülkede yaşanan olumsuzluklara rağmen 2020 yılında en az 2000 yatak sözü veren İran’lı turizm sektör temsilcileri, bu sayının en az sayı olduğunu, altına düşmeyeceklerini fakat daha da yukarı çıkabileceklerini belirttiler.

Tek beklentilerinin iki tarafında elini taşın altına ortak koyması ve özellikle tanıtım faaliyetleri ve bunun maliyetleri konusunda katkı beklediklerini dile getirdiler. İran halkının turist olarak tek beklentisinin ve kıstasının dürüstlük olduğunu belirten yetkililer, tesislerde oluşabilecek her türlü olumsuzluğun dürüstçe misafirlere belirtilmesi durumunda sıkıntı yaşanmayacağını, fakat en küçük oyalama ve kandırmaca hareketinin sektöre büyük zarar vereceğini dile getirdiler.

Didim adına söz alan Belediye ve DİTAB temsilcileri de kurumları adına her türlü maddi ve bürokratik desteği vereceklerinin sözünü verdiler. Her iki tarafta bu toplantının Didim turizmi için bir dönüm noktası olacağı konusunda fikir birliğine vardılar.

Toplantıya Didim adına, Toplantıyı organize eden CTS Tur sahibi Deniz Aktaş’ın yanı sıra, Tayyar Cengiz, Hikmet Atilla, Kadir Karakaya, Derviş İşçi, Saim Aktaş, Erdal Kamacı, Ayfer Kamacı, Nazif Karakuş, Ayhan Kara, Özcan Saygın, M. Ali Gül, Gülay Boylu, Derya Özdemir, Arif Çolak ve Haney Raoufi katıldı.

İran adına ise, Omid Nikukor, Behzad Asgaryan, Feramaz Gafarian, M. Amin Oliaee ve Harmony Gurubun diğer temsilcileri katıldı.

Oldukça verimli geçen ve yaklaşık 4 saat süren toplantının ardından her iki gurup birbirlerine çeşitli hediyeler sundular.

Programın bir diğer etkinliği ise, Didim kafilesinde yer alan Ayhan Kara ve Özcan Saygın’ın Türkiye Elçiliği Ticari Ateşesi ile yaptıkları görüşme ve bu görüşme sonucunda inşaat sektörü temsilcileri ile alınan randevulardı.

×