Didim İyi Bir Sezon Geçirecektir

Başkan Yardımcımız Hikmet Atilla’nın son gelişmeler ışığında, turizm sezonu hakkındaki değerlendirmelerini sizinle paylaşıyoruz

Savaş turizmin tersidir. Savaş ile turizm hiçbir zaman birbirleri ile uyuşmaz. Turizm Barıştır. Antalya otellerinde gördük, Ruslar ile Ukraynalılar aynı masayı paylaşıyorlardı. Savaş başladıktan sonra masaları da ayrıldı, hatta bir araya gelmemek için birbirlerini takip ediyorlardı.

Rusya Ukrayna arasındaki savaş kuşkusuz Türkiye turizmini etkileyecektir, nitekim 2021 yılında Türkiye Rusya’dan 4 milyon 600 bin turist almış, Ukrayna’dan ise 2 milyonun üzerinden. 2022 yılında ise iki ülkeden toplam 10 milyon üzeri turist bekleniyordu. Savaş bugün son bulsa dahi bu sayıları yakalamak mümkün olmayacaktır. İnsanlar yurtlarını kaybettiler, paraları dolar karşılığında değer kaybediyor, iki tarafın insanları gelecek ekonomik sıkıntılardan etkileniyorlar. Tatiller ile ilgili yapılan planlar alt üst oluyor.

Bilindiği gibi Didim’in ana pazarları Avrupa ülkeleridir; yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ve İngiltere’den gelen tatilcilerdir. Ukrayna’dan ve Rusya’dan da tatilci almaktayız, fakat yoğun değil. Dünya daha pandemi krizini atlatmadı, karşımıza Rusya Ukrayna savaşı çıkmış oldu. Coğrafyadan kaynaklanan sorunlardan dolayı bizler sık sık kriz yaşayan Ülkelerdeniz, bütün krizleri Didim rahatlıkla atlattı, bu krizde de yani Rusya Ukrayna arasında ki savaş Didim konaklama tesislerini fazla etkilemeyecektir ve aldığımız bilgilere göre, şu an da Almanya’da yatak sayılarını kıstas aldığımızda en fazla rezervasyon alan tatil beldelerinin başında Didim gelmektedir. Almanya’dan gelen bilgilere göre de rezervasyonlar çok iyi gitmekte. Fazla iddialı olmasın, fakat şunu diyebilirim, pandemi koşulları yumuşatılacağına göre İngiltere pazarında da sıkıntı olmayacaktır. Buna yurt içi pazarını da ve diğer pazarları da eklediğimizde sıkıntısız bir sezon atlatacağımız düşüncesindeyim.

Savaşın bir an evvel bitmesini, normal hayatın tekrar geri gelmesini temenni ediyorum. SAVAŞA HAYIR.

Hikmet ATİLLA
Didim Ticaret Odası Başkan Yardımcısı / DRV Yurt Dışı Komisyon Üyesi

×