Didim Ticaret Odası 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü Kutladı

10 Ocak çalışan gazeteciler gününde Didim Ticaret Odasının ev sahipliğinde gerçekleşen kahvaltıda ilçede görev yapılan gazeteciler ile Oda Meclis üyeleri bir araya geldi.

Basın mensuplarının gazeteciler gününü kutlayan Oda Yönetim ve Meclis Üyeleri, davetlerine katıldıkları için gazetecilere teşekkür etti.

Kahvaltı sonrasında Gazetecilerle bir sohbet gerçekleştiren Oda Yönetim ve Meclis Üyeleri sorulan sorulara da cevap verdi.

Son dönemde ekonomik daralmada iflas eden veya konkordato ilan eden üyeniz var mı? Sorusuna cevap veren Başkan Erbaş, tüm Türkiye’de olduğu gibi ilçemizde de ekonomik daralmadan dolayı zorlanan, varlıklarını kaybeden işletmeler olduğunu söyledi. 2020 yılının ise bir toparlanma yılı olacağını öngördüklerini belirtti. 2018 yılında nefes kredisi ile bir finans desteği sağlandığını hatta Yönetim ve Meclis Üyeleri ile bu fonun arttırılması için katkı koyduklarını hatırlattı. Odanın üyelerine finansal destek verebilmesinin yasal statüsünden dolayı mümkün olmadığını ifade etti.

İşletmelerin açılması, girişimcilerin yönlendirilmesi konusunda da bir planlamaya ihtiyaç olduğunu, Gelişi güzel açılan işletmeler girişimciler için de Ülkemiz için de sermaye kaybına sebep olduğunu ifade etti.

Bir başka gazetecinin 2019 yılında Odanın mali durumunu ve gerçekleştirdiği çalışmalar ile geçtiğimiz yıl içerisinde yapmayı düşünüp de yapamadıkları çalışmalar olup olmadığını sordu.

Başkan Erbaş, mali durumun bir kurum için çok önemli olduğunu, gelir gider olması gereken yerde değilse etkin hareket edilemeyeceğini vurguladı. Göreve geldiklerinde Odanın mali olarak eksi bakiyede olduğunu 2019 yılını ise Odanın borçsuz ve kasasını da artı bir değerle kapattığını söyledi. 2019 yılında en önemli işlerinin yeniden yapılanma ve mali tabloyu düzeltme olduğunu, 2020 yılında daha etkin bir çalışma içinde olacaklarını ifade etti.  

Eğitim çalışmaları hakkında görüşlerini soran bir gazeteciye cevap veren Erbaş, Odanın ve Kadın Girişimciler Kurulunun önemli faaliyetler gerçekleştirdiğini hatırlattı. Kadın Girişimcilerin, KUEM Kadın Girişimi Kooperatifi ile Kars Boğatepe’ye gezi gerçekleştirdiğini, Başka kooperatifleri de görüp inceleyerek ilçemizin yapısına en uygun kalkınma modelini ilçemizde harekete geçireceklerini söyledi. Bu çalışmaların uzun soluklu ve bölgesel kalkınma temelli çalışmalar olduğunu ve önemli sonuçlar doğuracağını belirtti.

GEKA gibi kurumlardan destek sağlayan üyeler olup olmadığını hakkındaki bir soruya karşılık Erbaş, İlçemizde GEKA’dan destek sağlayan Kamu Kurumları olduğunu, Odanın da GEKA destekli projeler yürüttüğünü, ama işletmelerden GEKA desteği sağlayan duymadıklarını TKDK’dan Kırsal Kalkınma desteği sağlayan üyeleri olduğunu söyledi.

Söz alan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hikmet Atilla, Odanın birçok konuda eğitimler verdiğini, fakat bu eğitimlere katılımın arzu edilen düzeyde olmadığını söyledi.  

Turizm açısından da düşüncelerini paylaşan Atilla, İlçemizde turizm sezonunun uzatılması için kış operasyonu çok önemli olduğunu, nitelikli otellerimizden kış aylarında açık olanların olsa bile yeterli olmadığını vurguladı. Didim’in İki ayrı havalimanından da müşteri almasının büyük avantaj sağladığın, İzmir havalimanının kış aylarında da aktif olması değerlendirilebilecek bir alan oluşturduğunu hatırlattı. Anex Turun ilçemizdeki üç otelin işletmesini alması ve yeni yatırımların konuşuluyor olmasının gelecek için ümit verdiğini, gerekli adımların atılması durumunda bölgenin operatörlerin ilgisini çekeceğini vurguladı.  

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un mega projenin olarak adlandırdığı projenin neler içerdiği hakkındaki soruya cevap veren Erbaş, Kültür ve Turizm Bakanını iki kez ziyaret ettiklerini hatırlatarak, bu ziyaretlerde de projeden bahsedildiğini söyledi. görüşmelerde 2020 yılında duyurulacağını öğrendikleri projenin son olarak geçtiğimiz günlerde dile getirilen toplantıda 2021 yılında duyurulacağının anlaşıldığını ifade etti. Erbaş mega proje kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığının kontrolündeki 55 milyon metrekarede çok yönlü bir planlamanın söz konusu olduğunu ifade etti. “Didim’i çepeçevre saran bu alanda; golf sahaları, sağlık turizmi için tesisler, üst gelir gurubundan insanları bölgemize çekecek karma projeler duyacağız. Çok yönlü ve uzun soluklu bir çalışma olacağını düşünüyoruz. Devletin altyapı yatırımlarını yapacağı, yatırımcıyı buraya çekecek çalışmalar yapacağını düşünüyoruz. Gelecek için çok iyimserim. Zamana ve işbirliğine ihtiyacımız var, dedi.

Turizm yatırımlarındaki bu beklentilere rağmen aynı zamanda ilçe gündeminde balık çiftliklerinde kapasite artışı ve TDİOSB olduğunu söyleyen bir gazeteciye hitaben Erbaş, konuyu Ankara ziyaretlerinde Kurumlara ve Aydın Vekillerine anlattıklarını hatırlattı. Valiliğin takip ettiği  ve yapmak istediği bu proje hakkında yereldeki tüm unsurlar tarafından ilçemize zarar vereceği konusunda bir konsensüs olduğunu ifade etti. Yapılmak istense bile bu alana  balıkçılık ihtisas organize sanayi bölgesi yapılamayacağı yönünde göstergeler var diyen Erbaş, “Alanda Büyükşehir Belediyesi planlarından kaynaklı engeller var. Doğal sit, arkeolojik sit, milli park konusu var. Biz yasal olarak bu yapıda olmayacağımızı da beyan ettik. Bu gün bu mevzuatla bu işin yapılacağı bölgedeki Ticaret Odası olmadan yapılması mümkün değil. Didim kamuoyu geçmiş tecrübeleri, şimdi sağladığı işbirliği ve dayanışma ile bu işin karşısında. İlçemizde planlanan mega proje olarak adlandırılan kocaman bir yatırım var ve balık çiftlikleri ile OSB o yatırıma zarar verecek bir iş” dedi. Daha önce de benzer konularda Odalar STK’lar ve Yerel Yönetim bir araya gelerek sonuç aldık diyen Erbaş, “Yine alacağımıza inanıyorum. Ama kaş yapalım derken göz çıkarmayalım. Bu güne kadar görüştüğümüz her kurumdan sağduyulu dönüşler aldık. 40 bin imza toplanmış, Odalar karşı STK’lar karşı, dolayısı ile ben bu işin olmayacağına inanıyorum” dedi.

Yeniden Ankara’ya ziyaretler gerçekleştireceklerini ifade eden Erbaş, konu ile ilgili ilçemizde STK’larla, Siyasi Parti İl ve ilçe Başkanlarıyla, Belediye Başkanımızla, Kaymakamımızla, Valimizle ilgili Bakanlıklardaki Bürokratlarımızla, Aydın Milletvekillerimiz ile görüştüklerini hatırlattı. Tarım ve Orman Bakanımızı bu gündemle ziyaret etmek istediklerini ifade etti. “Bir araya gelip konuşmak ve görüntü vermek çare değil” dedi.  

Başkan Yardımcısı Hikmet Atilla Ticaret Odasının zan altında bırakıldığını, Net bir tavır almalarına ve bunca girişime rağmen hala Ticaret Odası bu işin neresinde diye sorulmasının haksız tutum olduğunu ifade etti.  

Başkan Erbaş, konu açılmışken bir hataya da dikkat çekmek istediğini, aynı alanda yapılan balık çiftlikleri için münferit ÇED raporları düzenlendiğini, toplam kapasiteye bakılsa bütünleşik bir ÇED yapılsa “uygundur” sonuçlarının çıkmayacağını söyledi. Bu eksikliği Tarım ve Orman Bakanlığında ilgili Genel Müdür Yardımcısına da bildirdiklerini, onun da bu alandaki açığı gidermek için toplam alan için stratejik ÇED çalışması yönünde değişiklik planlandığını aktardı.

Ankara ziyaretleri kapsamında Sağlık Bakanı ve BOTAŞ Genel Müdürü ile görüşmeyi ümit ettiklerini ifade eden Erbaş, gazetecilere katılımları için teşekkür ederek sohbeti tamamladı.

×