Didim Ticaret Odası 8. Turizm Çalıştayının Hazırlıklarına Başladı

Didim Ticaret Odası Yönetim Kurulu Aydın Valisi Hüseyin Aksoy’u ziyaret etti. Ziyarete Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Erbaş, Başkan Yardımcısı Hikmet Atilla, Yönetim Kurulu Üyeleri Figen Cevrem Gürsoy ve İsmet Kartal katıldı. Başkan Erbaş ve Yönetim Kurulu Üyeleri Vali Aksoy’a babasının vefatından dolayı taziyelerini bildirdi. Vali Aksoy Yönetim Kuruluna teşekkür etti.

Didim’de turizm sektörünün bu günkü durumu ve gelişimi hakkında bilgiler veren Erbaş, turizm yatırımları yönünden avantajlı bir durumda olduklarını örnekleriyle ifade etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Didim’i turizm gelişim Bölgesi ilan ettiğini, Bakan Mehmet Nuri Ersoy’un mega proje olarak adlandırdığı Didim ve Çeşme’de altyapı yatırımları planladığını hatırlattı. Odanın turizm yatırımcıların dikkatini bölgeye çekmek üzere girişimlerde bulunduğunu, bunlardan birinin de Turizm Yatırım Zirveleri olduğunu vurgulayarak sözü Zirvelerin koordinasyonunda sorumlu olan Başkan Yardımcısı Hikmet Atilla’ya bıraktı

Başkan Yardımcısı Atilla, Vali Aksoy’a bundan önce gerçekleşen zirveler hakkında bilgiler verdi. Zirvelerin sadece Didim turizminin değil ülke turizminin de konuşulduğunu, öneriler ve fikirler üretildiğini vurguladı. Bu yıl “Didim Turizm Çalıştayı” ismi ile 8.’si düzenlenecek olan etkinliği kovid-19 pandemisi sebebiyle online olarak şubat ayı içerisinde yapmak istediklerini ifade etti. Panel konuları ve konuşmacıları hakkında bilgiler sundu. Vali Aksoy programa katılmaktan memnuniyet duyacaklarını ifade etti.

Tapuda Yaşanan Sorunları Kalıcı Olarak Çözelim

Başkan Erbaş pandemi sebebi ile kıyı bölgelerinde gayrimenkule ilginin arttığını hatırlattı.  Talep artışı ile Didim Tapu Müdürlüğünde yaşanan yoğunluğun alınan tedbirlerle bir miktar azalsa da önümüzdeki bahar aylarından itibaren yeniden yaşanabileceğini ifade etti. Didim Tapu müdürlüğünün fiziki olarak da İlçede artan işlem hacmini karşılamaktan uzak olduğunun altını çizen Erbaş, uygun görülecek bir yerde gelecekteki yükü karşılayacak ölçekte bir tapu binasını işadamları olarak kazandırmak istediklerini söyledi. Bu planlama yapılıncaya kadar mevcut yoğunluğu çözmek için personel görevlendirmesi yapılmasını talep etti. Vali Aksoy yoğunluğun çözümü için adımlar attıklarını, yeniden oluşacak yoğunluğa göre personel planlaması yapacaklarını söyledi. Yeni bir bina yapımı ile ilgili öneriye de teşekkür ederek, kaymakamlığın uygun bir yerin tespitini gerçekleştirebileceğini sözlerine ekledi.

Devlet Hastanesinin Bir An Önce Yapılmasını Talep Ediyoruz

Didim Devlet Hastanesinin Didim’in ihtiyaçlarına cevap veremediğini, bunun pandami ile daha da görünür olduğunu dile getiren Erbaş, yeni bir hastane yapılması için ihalenin yapıldığını bildiklerini ifade ederek “Özellikle nüfusumuz ve ilçemizin büyüme potansiyeli dikkate alınmalı ve devlet hastanemiz bir an önce tamamlanmalıdır. Ayrıca turizm açısından zaten sağlık alt yapısı yeterliliği son derece önemli bir parametredir, bu alanda özel sektör yatırımları da dahil olmak üzere sağlık alanında yatırımlar ilçemizin ihtiyacıdır” dedi. Didim ile benzer nüfusa sahip yerleşim biriminde yatak sayısı en az olan yerin Didim olduğunu hatırlattı. Vali Aksoy hastane yapımıyla ilgili süreci takip ettiklerini ifade etti.

Başkan Erbaş Sosyal Sorumluluk Çalışmalarını Anlattı

Erbaş, teknolojiye erişimi olmayan çocuklar için kampanya başlattıklarını, uzaktan eğitimi takip edebilecekleri 80 adet tabletin işadamlarının destekleri ile alındığını ve Kaymakamlığa teslim edildiğini söyledi. “Ayrıca birlik imkanlarımızla da bir miktar daha tablet temin edip çocuklarımıza ulaştıracağız” dedi.

Devlet Hastanesinin salgınla mücadelesine destek olmak adına ülkemizin stratejik kurumları tarafından üretilen Yerli ve Milli bir Solunum Cihazını ASELSAN’dan temin ederek Didim Devlet hastanesine Oda olarak bağışlandığını sözlerine ekledi.

Balık Çiftliklerinin Sayısı Kapasite Artışı Turizme Zarar Verir

Yönetim Kurulu Üyeleri, İlçe kamuoyunda balık çiftliklerinin sayı ve kapasite artışına tepkiler olduğunu, bu artışların ilçe turizmine de zarar vereceğini ifade etmesi üzerine Vali Aksoy Muğla Valiliği yaptığı dönemden konu hakkında tecrübeli olduğunu, bir sektörün başka bir sektöre zarar vermesini doğru bulmadıklarını ifade etti.

Turizm Koordinasyon Toplantısı Talep Edildi

Başkan yardımcısı Atilla, Aydın turizminin değerlendirildiği ve 2021 öngörülerinin konuşulduğu bir toplantı ile turizmcilerin bir araya getirilmesini talep etti. Vali Aksoy konuyu İl Kültür Turizm Müdürlüğü ile konuyu görüşeceğini ifade etti.

Araç Muayene İstasyonu Talebi İletildi

Ticaret Odasının bir diğer takip ettiği konu olan ilçeye araç muayene istasyonu kazandırılması için yaptıkları girişimleri Aksoy’la paylaştı. Aksoy konuyu ve talebi içeren bir yazının kendilerine ulaştırılması halinde bakanlığa iletebileceklerini söyledi.

Kalkınma Ajanasına Yazılan Proje Hakkında Bilgi Verildi

Güney Ege Kalkınma Ajansı sunulan Didim Turizmi ve tanıtımına katkı sağlayacak bir proje sunduklarını belirten Yönetim Kurulu proje amaçları ve faaliyetleri hakkında bilgiler verdi.

Başkan Erbaş salgında vaka sayılarının düşme eğiliminde olduğunun altını çizerek ilerleyen dönemde tehlikenin azalması ile Vali Aksoy’a Kendilerini Didim’de misafir etmekten memnuniyet duyacaklarını söyledi. Aksoy, davete teşekkür etti, Ticaret Odasını ziyaret etmekten memnuniyet duyacağını ifade etti.

×