Didim Ticaret Odası Üyeleri İçin Destek Bekliyor

Didim Ticaret Odası Başkan Vekili Hikmet Atilla Çin’in Hubei eyaletindeki Wuhan’da başlayan korona virüsü salgınının hızlı bir şekilde dünyaya yayıldığını, insan sağlığının yanında küresel ölçekte Ekonomide de büyük tahribatlar yarattığını belirterek Ülkeler arasındaki ilişkilerin koptuğunu, Dış ticaretin durduğunu, Uçak seferlerinin yapılamadığını, turistlerin rezervasyonlarını iptal ettiğini hatırlattı.

Turizm Bölgelerinde sıkıntıların daha büyük ve derinden yaşandığını hatırlatarak sözlerini şöyle sürdürdü, “Bizim gibi ekonomisi turizme bağlı olan ve sezonda yaşanacak hareketliliği bekleyen destinasyonlarda kışın açık olan işletmeler dahi kapatmak zorunda kalmaktadır. Bunun ekonomiye yansıması olumsuz olacaktır. Hızlı ve etkili kararlar alınmadan, Devletimizin ve TOBB’un desteği olmadan krizi aşmak mümkün değildir. Odalar ve Borsalar olarak İşverenlerimize, küçük esnafa destek kredisi imkânı sunmamız, onların yanında olduğumuzu hissettirmemiz gerekmektedir” dedi.

Atilla, alınan tedbirler çerçevesinde daha önce ekonomik durgunluk dönemlerinde uygulanan Nefes Kredisinin çözüm yolu olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından yeniden gündeme getirildiğini belirterek Didim Ticaret Odasının TOBB’dan bazı taleplerde bulunduğunu söyledi. Nefes kredisini Üyelerine kullandırmak isteyen Odaların bankalara teminat yatırması gerektiğini hatırlatarak “Odalardan bir kısmı kendilerinden talep edilen teminatları yeterli düzeyde karşılayamayacaklardır. Nakit sıkıntısı yaşayan Odalar imkânsızlıklar sebebi ile üyelerine destek sunamayabilirler. Birliğimizden talebimiz destek imkanı sunamayacak Odalara destek olunmasıdır” dedi
Nefes kredisinin uygulanması aşamasında da geçmiş tecrübelere istinaden işletmelerin vergi dairesine ve bankalara olan borçlarından dolayı kredi alamadıklarını, İhtiyaç sahibi ticaret erbabının Borçlarına bakılmaksızın kredilerin verilmesini, en çok sorun yaşayan sektörlere ve işletmesini kapatmak durumunda kalan ticaret erbabına da öncelik tanınmasını talep etti.

Konunun aciliyetini de vurgulayarak hem nefes kredisinin ana çerçevesi oluşturulurken hem de kredilerin dağıtılması aşamasında taleplerinin dikkate alınmasının önemli olduğunu belirten Atilla, “Nefes Kredisinin zor durumdaki üyelerimizi memnun edecek bir çerçevede çıkmasını ümit ediyoruz” dedi.

×