Genç Girişimciler Kurulu Başkanımız Caner İnceoğlu’nun tasarımını gerçekleştirdiği Türkiye’nin ilk korona virüs robotu NAZBOT-1 hayata geçti.

Nazilli Belediyesi için, Milli Teknoloji Hamlesi kapsamında geliştirilen ve korona virüsle mücadele çalışmaları için tasarlanan yapay zeka robot NAZBOT-1’in lansman yapıldı. Lansmanda Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan NAZBOT-1’in gelişim süreci ile ilgili bilgi verdi. 3 ana fonksiyon termal kamera ile ateş ölçümü, anlık veri kaydı, çift taraflı pulverizasyon ile virüslerle dış ortamda mücadele, UVC lambalar ile iç ortam virüs ve bakteri dezenfeksiyonu, kimyasal kullanmadan hızlı zemin dezenfeksiyonu özelliklerine sahip Nazbot, yörünge ve rota planlama ile engelleri algılayabiliyor.  

NAZBOT-1’in tasarımını yapan Makine Mühendisi, Genç Girişimciler Kurulu Başkanımız Caner İnceoğlu, program sonunda basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Covid-19 ile mücadelede dünya gelinde UVC ışınlarından faydalanıldığını söyleyen İnceoğlu; “NAZBOT- 1 ile diğer ülkelerde uygulanan yöntemleri geliştirerek yeni ve yüzde yüz yerli bir tasarım geliştirdik. Ateş ölçebilme özelliği sayesinde tüm ortamı denetleyebilme ve bulunduğu alanda kayıt alabilme özelliğine sahip. Yüz tanımlama özelliğine sahip. Engel anında durabilen ve pek çok teknik özelliğe sahip bir robot. Dış piyasadan alabileceğimizin yarısından daha az bir maliyetle tasarladık. Önünüzdeki bir ay içersinde yazılım ve mekanik ve dış tasarım güncellemeleri yapılarak normalleşme sürecinde aktif olarak kullanmayı planlıyoruz. Bize destek veren herkese, Sayın Belediye Başkanımıza, Nazilli Belediyemize çok teşekkür ediyorum” dedi.

NAZBOT-1’in ilk mesaisi Koca Cami’de

Nazilli Belediyesi tarafından, Milli Teknoloji Hamlesi kapsamında geliştirilen ve yeni tip korona virüsle mücadele çalışmaları için tasarlanan NAZBOT-1 ilk mesaisini tarihi Koca Cami’de yaptı. NAZBOT-1, sahip olduğu UVC lambalar ile virüs ve bakterileri yok ederken aynı zamanda kimyasal kullanmadan hızlı zemin dezenfeksiyonu sağlama özelliği ile tam not aldı.

NAZBOT-1’in Koca Cami’nin tamamını 25 dakikada dezenfekte ettiğini belirten Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, “29 Mayıs öncesi ilçemizdeki camilerimizin dezenfekte edilmesi için çalışmalarımıza başladık. Bu noktada yapay zeka robotumuz NAZBOT-1 ile hızlı ve etkin bir şekilde sonuç alıyoruz. Türkiye’de dezenfekte çalışmalarına bambaşka bir boyut kazandırdığımıza inanıyorum. Emeği geçen herkese tekrar teşekkür ediyorum” dedi.

×