Helal Teknik Eğitimleri

Bilindiği üzere, Ticaret Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu olan Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) görevleri arasında helal uygunluk değerlendirme kuruluşlarını akredite etmenin yanı sıra helal belgelendirme özelinde sektör paydaşlarına ve profesyonellere yönelik eğitimler düzenlemek de yer almaktadır.

Bu kapsamda, ülkemizdeki helal belgeli ürün ve hizmet üreticisi/sağlayıcısı firmalar ya da bu alanda ihracat yapmak isteyen işletmeler bünyesindeki çalışanlar ile helal belgeli ürün ve hizmetler konusunda tecrübesi olmayan ancak bu alanda bilgi sahibi olmak isteyen kişilere yönelik 28-29 Aralık 2020 tarihlerinde “Helal Gıda Standardı Temel Eğitimi” verilmesi planlanmaktadır.

Söz konusu eğitim;

  • İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) ilgili kuruluşu olan İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) standartlarından başta “OIC/SMIIC 1:2019 Helal Gıda Genel Kılavuzu”,
  • Helal belgeli ürün ve hizmetlerin uluslararası ticareti,
  • Dünyadaki helal belgelendirmenin tarihçesi ve güncel durum,
  • Çeşitli ülkelerdeki helal belgelendirmeye ilişkin düzenlemeler,
  • Helal Belgelendirme ve Helal Akreditasyon Sistematiği,
  • Helal Akreditasyon Kurumu Faaliyetleri

konularından oluşmaktadır. 2 gün (toplam 8 saat) süre ile Microsoft Teams uygulaması üzerinden canlı çevirim-içi katılım şeklinde tasarlanan eğitim programı kontenjanı 20 kişi olup katılım ücreti 200,00-TL/kişidir.

Diğer taraftan, helal belgeli ürün ve hizmet sektörü ile helal belgelendirme piyasasının nitelikli personel ihtiyacının karşılanması ve istihdama katkı sağlanması amacıyla ilişik başvuru formunda belirtilen bölümlerden son 3 yılda mezun olmuş ve halihazırda kendi namına ya da başka bir surette istihdam edilmeyen kişilere yönelik ücretsiz eğitim imkanı belirlenen kontenjan dahilinde sunulmaktadır. Söz konusu eğitimlere başvuru konusunda ayrıntılı bilgiye www.hak.gov.tr adresinden erişilebilir. Ayrıntılı bilgi talep etmek ve başvuru formlarını iletmek için egitim@hak.gov.tr e-posta hesabı ile iletişime geçilebilir.

×