İl Turizm Koordinasyon Toplantısı Aydın’da Gerçekleşti

Aydın’da 2020 turizmini değerlendirmek ve 2021 hedeflerini belirlemek amacıyla turizm değerlendirme toplantısı düzenlendi. Aydın’da düzenlenen turizm değerlendirme toplantısına Didim adına Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Hikmet Atilla, Didim Turizm Altyapı Hizmet Birliği Başkanı Sevinç Karataş ve Didim Turizm Derneği Başkanı Mustafa Şentürk katıldı.  

Aydın Arkeoloji Müzesi Konferans Salonu’nda düzenlenen, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) Genel Müdür Yardımcısı Ertan Türkmen, TGA Turizm Ürün Geliştirme Direktörü Ceylan Şensoy, Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı Tacettin Özden ve turizm sektörü temsilcileri katıldığı toplantıda Aydın Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tuncer, Türkiye’nin turizm noktasında bir şampiyonlar ligi oyuncusu olduğunu ifade ederek, Aydın’da 2020 yılı içerisinde 1 milyon 400 bine yakın turistin ağırlandığını belirtti.

Didim Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Hikmet Atilla, yurt dışında bulunan Didim’in tarihi değerlerine dikkati çekti. Hediyelik eşyaların bölgenin karakterlerini yansıtması gerektiğini ifade etti. Didim’de 2020 yılında covid-19 pandemisinden dolayı gerçekleşmeyen vegan festivalinin önemine vurgu yaptı. MÖ. 6 yy da kurulan Millet Felsefe Okulunun canlanması gerektiğini söyledi.

TGA Genel Müdür Yardımcısı Ertan Türkmen TGA’nın çalışmaları hakkında genel bilgiler verdi. Türkiye’nin turist sayısı ve turizm gelirini arttırarak turizmi 12 aya yaymak için çalıştıklarını ifade eden Türkmen, “Amacımız Türkiye’yi yurtdışına tanıtmak. Ülke turizmini de 12 aya yaymak için çabalıyoruz. ‘Goturkey’ adında bir internet sitesinde hazırlandı. Bu sitenin içerisini doldurmaya devam ediyoruz. Bugüne kadar 10 ili ziyaret ettik ve tanıtımın dağınık olarak yapıldığını gördük. Bunu tek bir çatı altında toplamak için çalışıyoruz. Şubat ayı sonuna kadar Türkiye’deki 81 ilin kültür ve turizm envanterini çıkartarak bu sitede tek bir çatı altında illerimizi dolayısıyla da ülkemizi tanımak istiyoruz” dedi.

×