İş Dünyası Milas’ta Bir Araya Geldi

Milas Zeytin Hasat Şenlikleri kapsamında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Milas Ticaret ve Sanayi Odasında Milas ve çevre il-ilçelerin iş dünyası ile biraraya geldi. Milas TSO Üyeleri ile çevre Oda ve Borsa Başkanlarının katılımıyla düzenlenen istişare toplantısında Hisarcıklıoğlu’nun yanı sıra Muğla Valisi Esengül Civelek, Milas Kaymakamı Eren Arslan ve İl Emniyet Müdürü de yer aldı.​ Toplantıya Didim Ticaret Odası adına Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Erbaş, Başkan Yardımcıları Hikmet Atilla ve Ebubekir Apaydın katıldı.

Toplantıda, Hisarcıklıoğlu katılımcıların görüş ve önerilerini dinleyerek not aldı.

Didim Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hikmet Atilla söz alarak, konaklama vergisinin Otelcilere ciddi bir yük getireceğini belirtti. Her şey dahil sistemden bölgede bulunanların faydalanamadığını hatırlattı,  Her şey dahil paketlere kültürel turların da eklenerek bölge için faydalı bir modele dönüştürülmesi önerisinde bulundu.

Hisarcıklıoğlu bu önerinin ilk defa dile getirildiğini ve üzerine çalışacaklarını belirtti.

Konuşmasında Milaslılara kendi değerlerine sahip çıktıkları için teşekkür eden Hisarcıklıoğlu zeytin için yapılan çalışmaların takdir edildiğini ifade etti. ‘Tane tane lezzet, damla damla sağlık’ denilen zeytinin çok önemli bir hazine olduğunun altını çizen Hisarcıklıoğlu, en uzun yaşayan insanların Akdeniz mutfağı ve zeytinyağı ile beslendiklerini hatırlattı.

-Mesleki eğitimde başarılı olmak zorundayız

Reşit Özer’in kendisine 2 yıl önce verdiği sözü tutarak tepsi böreği ve el halısı için coğrafi işaret aldığını belirten TOBB Başkanı Milas TSO’nun çalışmalarını ve vizyonunu takdir etti. Hisarcıklıoğlu Milli Eğitim Bakanı Selçuk’un mesleki eğitimin iş dünyasına verilmesi konusunda inisiyatif alarak bu isteklerinin gerçekleşmesine katkıda bulunduğunu ifade ederken, “Mesleki eğitimde başarılı olmak mecburiyetindeyiz” dedi.

Son dönemde yapılan icraatlar hakkında da bilgi veren TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu 15 yıl uğraşarak çıkarttıkları alacak sigortası sisteminin yürürlüğe girdiğini belirterek, iş dünyasını bu uygulamadan yararlanmaya çağırdı. Kredi Garanti Fonu aracılığıyla son bir yılda 250 bin girişimciye kredi için kefil olduklarını bildiren Hisarcıklıoğlu “Oda ve borsalar daha ne yapsın. Üyesi olduğunuz kurum size kefalet sağlıyor. Bunu bana oğula yapmaz” dedi.