İYİ Parti Milletvekili Sezgin Didim Ticaret Odasını Ziyaret Etti

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin Didim Ticaret Odasını ziyaret etti. Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Erbaş ve Başkan Yardımcısı Hikmet Atilla’nın ev sahipliğindeki ziyarette Sezgin’e İYİ Parti ilçe yönetimi de eşlik etti.

Milletvekili Sezgin ve diğer misafirlerine hoş geldiniz diyen ve yapılan ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Başkan Hilmi Erbaş, ülke ekonomisindeki sıkıntıları dile getirdi, yaz sezonunun beklentileri karşılamadığını ifade etti. Gelir ve satın alma gücünde daralma var diyen Erbaş, konaklama sektörü dışında sıkıntıların olduğunu söyledi.

Sezgin’e Tarıma Dayalı Balıkçılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi hakkında beyanları ve karşı duruşu için teşekkür eden Erbaş, bu yatırımın yapılması yönünde bir adım olmadığını, Didim Ticaret Odasının bu yatırımın yapılması için kurucular arasında olması gerektiğini ve Ticaret Odasının da bu işin karşısında olduğunu belirtti. Yılda yaklaşık 22 bin ton üretim yapan mevcut balık çiftliklerinin kıyıda ve denizde kirlilik oluşturduğunu, çok yakın bir zamanda yeni çiftlikler kurulması için ihale yapıldığını, 2010 yılında planlanan 100 bin ton/yıl kapasiteye çıkılmasının da geri dönülmez riskler içerdiğini ifade etti. Oluşan bu kirlilik hakkında konunun uzmanı akademisyenlere bir rapor hazırlatacaklarını ve kamuoyu ile paylaşacaklarını belirtti. Balıkçılığa karşı olmadıklarını, yer seçimine karşı olduklarını, bu yatırımın deniz turizmi olmayan bir bölgede doğru bir yerde doğru usullerle yapılması gerektiğini vurguladı.  Mevcut alandaki balık çiftliklerinin bölgemizde hâkim olan kuzey rüzgârları sebebi ile kirliliği Didim kıyılarına taşıdığını belirten Erbaş “üyemiz olan dalış okulları deniz suyunda kirlenme ile görüş mesafesinin daraldığını ifade ediyorlar” dedi. ÇED raporlarının her yatırım için parça parça yapıldığını, toplam kapasite raporlanmadığı için de potansiyel risklerin raporlanmadığını ifade eden Erbaş, CED yönetmeliğinde düzenleme yapılarak bunun önüne geçilmesi gerektiğini söyleyerek Milletvekili Sezgin’e “bu konuda yardımınıza ihtiyacımız var” dedi.

Didim Ticaret Odasına kendilerini misafir ettiği için teşekkür eden Sezgin, “Başkan Erbaş’ın ekonomi hakkındaki görüşlerine katılmamak mümkün değil” dedi. Ekonomik sıkıntının derinleşip, genişleyeceği öngörüsünde bulunan Sezgin, 2020’nin zor bir yıl olacağını ifade etti. “Hesaplayamadığımız iç veya dış gelişmeler tabloyu içinden çıkılmaz hale de getirebilir. Ekonomi sadece ekonomi değil, iç ve dış politika bağlantıları var, o konuda da çok parlak bir durum yok” dedi.

“Balık çiftliklerinin kirletmediği deniz yok diyen” Sezgin, bunun başlangıçta öngörülmüş ve engellenmiş olması sevindirici, Turizm’in olduğu hiçbir yerde bu iş olmamalı dedi. Bugün aldığı en güzel haberin TDİOSB’nin Ticaret Odası işin içinde olmadan kurulamayacağı haberi olduğunu söyleyerek, ÇED yönetmeliği konusunu da araştıracağını ve gündeme getireceğini ifade etti.

Didim Ticaret Odası Başkanı Erbaş, Büyük Menderes Nehrinin içinden geçtiği yerleşim birimlerinin evsel atıkları ve sanayi tesislerinden kaynaklı kirliliği denizimize taşıdığını ifade ederek o konuda da Milletvekili Sezgin’e desteklerini beklediklerini ifade etti.

Sezgin, Erbaş’a, konulara hâkimiyetinden dolayı memnuniyet duyduğunu ifade ederek bu konuda da çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

Erbaş ve Atilla, İlçe Turizmi ve Didim Ticaret Odasının yaptığı çalışmalar hakkında misafirlerine bilgiler verdi. Önümüzdeki ay yapılması planlanan ve çok yakın zamanda tarihi belirlenecek olan Didim Turizm Çalıştayına davet etti. Başkan Yardımcısı Atilla da Milletvekili Sezgin’e ilçe turizmini gelişim süreci, turizm yatırımlarına uygunluğu ve potansiyeli hakkında bilgiler verdi.

Taraflar, Aydın ve Didim’in sorunları, , İlimizin sahip olduğu doğal ve tarihi değerler, genel siyasetin ve siyasilerin söylemlerinin turizme etkileri hakkında fikir alışverişinde bulundu.