Jeotermal Enerjinin Çevreye ve Sağlığa Etkileri Konferansı Didim Ticaret Odasında Gerçekleşti.

Ev sahibi olarak açış konuşmasını yapan Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Erbaş katılımcıları selamladı. Erbaş konuşmasını şöyle sürdürdü “Didim’in gündeminde olan bu konuda, değerli hocamıza vakit bulup geldiği için teşekkür ediyoruz, Ama tüm iletişim kanallarından duyurmamıza rağmen katılımın azlığından dolayı üzüntülerimi beyan etmek istiyorum. Çünkü kamuoyunda bu gibi bir takım konular sıkça tartışılıyor. Çevre dernekleri dahil STK’ların tamamı bilgilendirildi.

Çevre ve sürdürülebilirlik önemli. Bu mirası atalarımızdan aldık evlatlarımıza taşıyacağız elbette ki ticaretle de, tarımla da, turizmle de uğraşacağız, enerji kaynaklarını da kullanacağız ama bunları çevreye zarar vermeden, çevreyi en az etkileyecek şekilde, sürdürülebilir bir şekilde yapmak en önemli prensip olmalı. Aydın’da jeotermal kaynakları konusu bu günün konusu değil ama yeni bir genişleme ile Didim’in de içinde bulunduğu 120 bin dönümlük bir alanda jeotermal kaynak arama izni ihalesi yapılacak.

Bu çerçevede jeotermal enerji kaynaklarının Aydın’da çevreye etkisi tarıma etkisi sağlığa etkisi konusunda çalışmalar yapan uzman doktor Metin Aydın beyefendi sağolsunlar bizi bilgilendirecekler. Bu konuda hem bilgi sahibi hem tecrübe sahibi. İki cümle ile konuşmamı tamamlamak istiyorum. Hangi faaliyette bulunacaksak bulunalım, modern dünyanın, gelişmiş Dünya’nın baktığı açıdan, kısa vadeli karlarımız değil de sürdürülebilirlik açısından tercihler yapmamız gerekir” dedi.

Hilmi Erbaş’ın konuşmasının ardından kürsüye gelen Aydın Tabip Odası Eski Başkanı Metin Aydın katılımcılara sunum eşliğinde jeotermal enerjinin çevreye ve sağlığa etkileri hakkında bilgiler verdi. Aydın’da yıllar içerisinde su kaynakları, hava ve topraktaki jeotermal kaynaklı kirletici unsurlardaki artışı sayısal veriler ile açıkladı. Diğer ülkelerde jeotermal enerji uygulamaları ile ülkemizdeki uygulamalar arasındaki farklılıkları belirtti. Yasa ile belirtilen ama dikkate alınmayan sınırlamalar ve kurallara dikkati çekti.

Aşağıdaki linke tıklayarak Uzman Doktor Metin Aydın’ın yaptığı sunum dosyasını indirebilirsiniz.

https://drive.google.com/…/1Sh50Krd34bK6xNcm-yILuER31…/view…
×