Koronavirüs Salgını ile Mücadele Kapsamında Marketlerle İlgili Ek Genelge

Sayın Üyemiz,

İçişleri Bakanlığı’nın 24.3.2020 tarihinde Koronavirüs Salgını ile mücadele kapsamında  marketlerle ilgili yayınlandığı Ek Genelge’sinde; marketlerin çalışma saati ve marketlerde alışveriş yapan müşteri sayısı düzenlenmiş olup, aşağıdaki açılamalara yer verilmişti.

  • Genelgeye göre İl/ilçelerde tüm marketler 09:00-21:00 saatleri arasında hizmet verecektir. Market içindeki en fazla müşteri sayısı müşteriye doğrudan hizmet sunulan toplam alanın (depolar, idari bürolar vb. hariç) onda biri kadar olacak. Örneğin marketin müşterilerin hizmetine sunulan alanı 100 metrekare ise aynı anda içeride en fazla 10 müşteri olması gerekecektir.
  • Tüm marketler, hizmet alanı büyüklüğüne göre içeride bulunabilecek maksimum müşteri sayısını market girişlerine asarak ilan edecektir. İçeride belirlenen sayıda müşteri bulunması için gerekli tedbirleri alacaktır. Market içinde belirlenen sayıda müşteri var ise içerden müşteri çıkmadan başka müşteri içeriye alınmayacaktır. Marketler aynı zamanda içeriye girmek için bekleyen müşterilerin en az bir metre mesafe ile beklemeleri gerektiğini sürekli hatırlatacaklar, market girişinde görülecek şekilde bu hususu belirten afiş asılacaktır.

Genelgenin içeriğine ilişkin açıklamalara Bakanlığın “https://www.icisleri.gov.tr/koronavirus-salgini-ile-mucadele-kapsaminda-marketlerle-ilgili-ek-genelge” adresinde yer alan web sayfasından ulaşılabilmektedir.

TOBB’dan aldığımız 28.03.2020 tarih ve 3324 sayılı yazıda; İçişleri Bakanlığı’nın 24.3.2020 tarihli Ek Genelgesi uyarınca, marketlerle ilgili alınması gereken yeni tedbirlerin kapsamının netleşmesi için bir süredir değerlendirme ve görüşmelerin sürdürüldüğü, bu değerlendirme ve görüşmeler neticesinde 26.03.2020 tarihli açıklamanın yeniden gözden geçirilmesi ihtiyacı doğduğu, Toplum sağlığını koruma amaçlı bu hassasiyet karşısında, tacir veya esnaf sıfatına sahip olsun veya olmasın, “mahalle bakkalı” olarak tabir edilen işletmeler dışındaki tüm market işletmelerinin, Bakanlığın Genelgesi kapsamında olması gerektiği sonucuna varıldığı belirtilmektedir.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

×