Müteahhit Üyelerimizle Hazır Beton ve Sıva Fiyatlarını Görüştük

Didim Ticaret Odası inşaat, mühendislik ve emlak sektöründe faaliyet gösteren üyelerinin katılımıyla hazır beton ve hazır sıva fiyatlarındaki yükselme konusunda internet üzerinden değerlendirme toplantısı yaptı.

Toplantının açılışında katılımcılara teşekkür eden Didim Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Erbaş son bir-bir buçuk yıllık süreçte devam edegelen bir sorun hakkında Üyelerin görüşlerini almak ve Oda olarak gereken adımları atmak istediklerini belirterek sözlerine başladı.

Çevre ilçeler ile karşılaştırıldığında Didim’de görece yüksek olan hazır beton ve hazır sıva fiyatları hakkında 2019 yılında konunun muhatabı üyeler ile hem Odaya davet ederek hem de bizzat işyerlerinde ziyaret ederek görüşmeler gerçekleştirdiklerini hatırlattı. Oda olarak kimin ne fiyata ürününü satacağını belirlemek gibi bir işlerinin olmadığını ama aradaki farkın açıklamaya muhtaç olduğunu ve yapı sektörünü olumsuz etkilediğinin altını çizdi.

Hazır beton, hazır sıva üreticilerinin de, yapı müteahhitlerinin de üyeleri olduğunu vurgulayan Erbaş, her iki tarafın menfaatine bir sonuç arayışında olduklarını ifade etti. “ana amacımız müşterek menfaatler için adım atmak ve diyalog ile bu sorunu çözmek, bunun dışında tek yol da Rekabet Kuruluna müracaat etmek, fiyat konusunda bir anlaşma var mı yok mu araştırılmasını sağlamak” dedi.

Hazır betonun fiyat avantajı sağlayan çevre ilçelerden getirilmesinin teknik olarak zorlukları olduğunu ifade eden katılımcılar bu durumun rekabet şartlarını etkilediğini ifade etti.

Katılımcılar hazır sıva ve hazır beton üreticilerinin de yer aldığı yüz yüze bir toplantı gerçekleştirilmesi, mevcut fiyat farkı konusunda karşılıklı görüşlerin ortaya konmasını talep etti. Bu toplantı neticesinde atılacak diğer adımların belirlenmesinde fikir birliğine varıldı.

Başkan Hilmi Erbaş mevcut toplantıya kısa mesaj ve sosyal medya kanalı ile çağrı yapıldığını, üreticilere de çağrının ulaştığını söyledi. Bir sonraki toplantıya katılmaları için bizzat üreticileri arayacaklarını ifade etti.

13 Nisan Salı günü saat 17:00’da Kültür Merkezinde tarafların bir araya geleceği yüz yüze bir toplantı yapılmasına karar verildi.

Bu toplantının hazır beton ve hazır sıva fiyatları gündemiyle yapılacak olsa da sektörün birçok sorunu olduğunu dile getiren sektör üyeleri Ticaret Odasının düzenli toplantılar yaparak diğer sorunların çözümünde de öncü rol üstlenmesini istedi.

×