Yönetim Kurulumuz Pandemi Sürecinde Yaptığı Çalışmaları Basın Toplantısında Değerlendirdi

Didim Ticaret Odası Yönetimi basın mensupları ile bir araya gelerek pandemi sürecinde yaptıkları çalışmaları paylaştı. Didim Ticaret Odası Kültür Merkezinde gerçekleşen basın toplantısında Oda Başkanı Erbaş, Başkan Yardımcısı Hikmet Atilla ile Yönetim Kurulu Üyeleri İsmet Kartal, Figen Cevrem Gürsoy ve Celal Gümüş yer aldı.

Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Erbaş kovid-19 salgınının ülkemizi ve ülke ekonomisini etkisi altına aldığı günden bu tarafa Didim Ticaret Odası olarak üyelerinin bu süreçten en az zararla çıkabilmesi için girişimlerde bulunduklarını ifade etti. Gerek Odalar ve Borsalar Birliği, gerekse ilgili bakanlıklar ile çeşitli görüşmeler ve yazışmalar yaptıklarını söyledi. Bu çalışmaları kamuoyu ile de paylaştıklarını hatırlattı.

Üyelerinin finans kaynaklarına erişimi noktasında Devletin verdiği kredi destekleri ve Odaların mevduat desteği ile sağlanan TOBB Nefes Kredisinin özellikle küçük ölçekli firmaların yararlanması için gayret gösterdiklerini ifade etti. Üyelerin ertelenen kredi borçlarının bu ay sonunda ödenmeye başlanacağının altını çizerek Hükümete çağrıda bulunan Erbaş, yeniden ertelenme yapılmazsa birçok firmanın sıkıntıya düşeceğini belirtti.

Kültür ve Turizm Bakanlığının uygulamaya aldığı Güvenli Turizm Sertifikasyon Programın anlaşılması ve ilçemizden daha fazla tesisin bu belgeye sahip olması için bilgilendirme çalışmaları yaptıklarını söyledi. Pandemi sürecinin en çok turizm sektörünün etkilediğinin altını çizdi.

Süreç içerisinde üyenin asli hizmetleri dışında da hizmet verdiklerini söyleyen Erbaş Maske temininin zorlaştığı dönemde üyelere maske dağıtımı ile bu alandaki eksikliği karşılamaya çalıştıklarını ifade etti.

Gayrimenkul sektörünün pandemi sürecinde kalabalık şehirlerden kıyı bölgelerine doğru talebi arttırdığını, ciddi sayıda ev ve arsa satışı gerçekleştirildiğini, bu sayede gayrimenkul sektöründe önemli bir ilerleme sağlandığını dile getiren Erbaş, yılsonu itibariyle sayısal rakamlar ile de bu talebin ölçülebileceğini ifade etti. Pandemiden dolayı Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşların ülkemize gelememesi sebebiyle o alanda yaşanan talep düşüşünün de bu şekilde tolere edildiğini dile getirdi.

Tapu Müdürlüğündeki Yoğunluğa Kalıcı Çözüm İçin Çalışıyoruz

Didim Tapu Müdürlüğünün bu dönemde gelen yüksek talebi karşılamada sorun yaşadığını söyleyen Erbaş sorunun çözümü için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ve Bölge Müdürü ile görüşmeler gerçekleştirdiklerini ifade etti.  Geçici görevlendirme ile Didim tapu Müdürlüğünde çalışan sayısının arttırıldığını fakat temmuz ayı kadar olmasa da Tapu Müdürlüğünde yoğunluğun devam ettiğinin altını çizdi. Erbaş sözlerine şöyle devam etti. “Geçtiğimiz günlerde Didim kaymakamı Halil Avşar ile yaptığımız görüşmede Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile görüşerek tapu müdürlüğünün fiziki donanım ve insan kaynakları olarak kapasitesinin arttırılmasının gerektiği konusunda hemfikir olduk, ilçedeki tüm kurumların bir araya gelerek karar alıcılar ile yapacağımız görüşmeler daha çabuk netice almamızı sağlayacaktır. Didim gibi ciddi büyüme kaydeden bir ilçe için yapılan planlamalarda bu büyümenin dikkate alınması önemlidir. Başta hastane olmak üzere yetersiz kalan tüm kamu hizmetlerinde bunun dikkate alınması gerekir, bunu ilçemizdeki tüm kurumlarla beraber dile getirmemiz gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Annesinin sağlık sorunları yaşadığı dönemde Odanın faaliyetlerini gerçekleştiren ve takip eden başta Yönetim Kurulu Başkanlığına vekâlet eden Başkan Yardımcıları Hikmet Atilla ve Ebubekir Apaydın olmak üzere tüm Yönetim Kurulu Üyelerine teşekkür eden Erbaş, sözü Başkan Yardımcısı Hikmet Atilla’ya bıraktı.

Hikmet Atilla, Erbaş’a teşekkür ederek başladığı konuşmasında pandemi sürecinde Odanın etkili ve önemli çalışmalara imza attığını söyledi. Çeşitli kurumlarla yapılan görüşmelerde üyelerin sorunlarının çözümü için öneri ve taleplerde bulunduklarını dile getiren Atilla üyelerin doğru yönlendirmek için de çeşitli girişimlerde ve eğitim çalışmalarında bulunduklarını hatırlattı. Güvenli Turizm Sertifikasyonu konusunda eğitim veren ilk Oda olduklarını söyleyen Atilla ilçe turizminin zararını azaltmak için gayret gösterdiklerini vurguladı.

Üyelerin Sorunlarının Çözümü İçin Girişimlerde Bulunuyoruz

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy ve Didim Kaymakamı Halil Avşar ile göreve geldikleri günden bu tarafa çeşitli vesileler ile bir araya geldiklerini üyelerin sorunlarını birinci ağızdan aktardıklarını belirtti. En son 2019 yılı ekim ayında yapılan il turizm koordinasyon toplantısının bu yıl yapılmasını da Kaymakam Beyden talep ettiklerini söyledi.

Ülkemizde ve yurt dışında turizme yön veren kuruluşlar ile zaman zaman bir araya gelerek sektörün sorunlarını değerlendirdiklerini ve çeşitli girişimler gerçekleştirdiklerini söyleyen Atilla, normalleşme sürecinde İzmir’den Antalya’ya yapılan ilk uçuşta yer aldıklarını ve normalleşme sürecinde halkın talebinin yeniden canlandırılması için bilgilendirmeler yaptıklarını anlattı.

Pandemi sürecinde otellerin bir kısmının faaliyetine başlamadığını, bazılarının ise kısıtlı olarak faaliyet yürüttüklerini ifade ederek ilçe turizminin pandemi sürecinden en fazla etkilenen sektör olduğunu söyledi. Üyelerle bu süreçte iletişim halinde olduklarını ve onlardan gelen talepleri ilgili mercilere aktardıklarını ifade etti. açılan otellerin sezon içerisinde %50 doluluğa ulaştığını ve zararlarının bir kısmını telefi etme imkanı sağladıklarını dile getirdi. 

İlçemiz için STK’lar ile İşbirliği Halindeyiz

İlçe turizminin sürdürülebilir olması için doğanın korunması çalışmalarını önemsediklerinin deniz patlıcanı av serbestisinden vazgeçilmesi ve kaçak avcılığın önlenmesi için hazırladıkları raporu Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısına elden ulaştırdıklarını ifade etti.

İlçemize kalıcı bir araç muayene istasyonu kazandırılması ve ilan ve tabela vergilerinde indirim talebi için diğer odalarla işbirliği halinde hareket ettiklerini söyledi.

Erzincanlılar derneğinin ön ayak olduğu korona virüs farkındalık etkinliğine maske temin ettiklerini ve vatandaşa dağıtımını sağladıklarını dile getirdi.

Odanın İlçe Tanıtımına Katkısı Devam Ediyor

TÜRSAB TV’nin yayınına katılarak turizm basınının sorularını cevapladıklarını ilçenin turizmini anlatma imkânı bulduklarını ve kovid-19 salgınında ilçemizdeki yaşanan sıkıntılara dikkat çektiklerini vurgulayan Atilla sponsor olduklarını ege TV Ege’de yaz programı ile ilçe tanıtımını katkıda bulunduklarını ifade etti.

İlçe tanıtımı için üç dilde bilgiler içeren ve ilçede yaşam olanakları ile öne çıkan bir tanıtım broşürü hazırladıklarını ve üyeye dağıtımını sağladıklarını söyledi.

Öğrenciler Destek İş İnsanlarından

Basın mensuplarından gelen bir soru üzerine Erbaş, ilçemizdeki okullarda eğitim gören uzaktan eğitim için cihaz temin edemeyen öğrencilere temin edilecek tablet ve bilgisayarların Oda bütçesinden değil iş insanlarının bizzat desteği ile yapılacağını söyledi.

Odaya Kayıt Olan Üye Sayısı Arttı, Kapanan Üye Sayısı Azaldı

Atilla 2020 yılının ilk sekiz ayında Odaya kayıt olan ve kapanan işletme sayısı ile 2019 yılının ilk sekiz ayındaki sayıları karşılaştırmalı olarak basın mensupları ile paylaştı. 2019 İlk 8 ayda 76 işletmenin Odaya kayıt yaptırdığını, 2020 ilk 8 ayında ise toplam 127 işletmenin odaya kayıt olduğunu, buna karşılık 2019 İlk 8 ayda 57 işletmenin kapandığını, 2020 ilk 8 ayında da 51 işletmenin faaliyetine son verdiğini ifade ederek her şeye rağmen ilçenin ekonomik bir büyüme için ümit verdiğini dile getirdi.

×