Zeytin- Zeytinyağı sektörüyle bir araya geldik

Didim Ticaret Odası ve Didim Ziraat Odası ilçede faaliyette bulunan Zeytinyağı fabrikaları ve marka sahibi girişimcilerle bir araya geldi.

Didim Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Erbaş ve Didim Ziraat Odası Başkanı Hilmi Yıldırım haziran ayında İstanbul’da yapılacak olan Olivia Zeytinyağı Fuarına Didim adına tek çatı altında katılım sağlanacağını söyleyerek sektör temsilcilerinin fuarda ürünlerini tanıtabileceklerini ifade etti. Ziraat Odası Başkanı Yıldırım Ekim ayında yapılması planlanan zeytin festivalinin hazırlıklarına başlandığını söyleyerek yapılması düşünülen çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Didim zeytininin lezzet ve kalite açısından önemli avantajlar içerdiğini söyleyerek fuar ve festival gibi etkinliklerin bölgenin ürün kalitesinin anlaşılması ve sektörde yenilikleri görmek açısından fırsat sağladığını söyledi. Güney Ege Kalkınma Ajansı ile birlikte yapacakları kaliteli zeytin ve zeytinyağı üretimi eğitimi hakkında bilgiler vererek katılımcıları davet etti.

Didim Ticaret Odası Başkanı Erbaş, Meslek Odaları ile bir süredir yaptıkları çalışmalarda bu fuara katılma fikri oluştuğunu ve bu amaçla bir araya geldiklerini söyleyerek katılımcılara teşekkür etti.  Üreticilerin birlikte hareket ederek ürünün piyasaya arzında güç kazanacaklarının altını çizdi. Sektörün sağlıklı büyümesi ve katma değerli ürünler üretilebilmesi için buna ihtiyaç olduğunu belirtti.  Oda olarak sektörde faaliyet gösteren firmalar ile fuara katılmayı arzuladıklarını, stant kiralama noktasında aktif bir şekilde gereken adımları atacaklarını söyledi. Mühim olanın mümkün olduğu kadar çok işletmenin fuara katılması ve ürününü tanıtması olduğunu vurguladı. Ayrıca Oda olarak tüm sektörlerde benzer çalışma içinde olduklarını ifade etti.

Zeytinyağı işletmesi sahibi Bekir İşlek bundan önce bireysel olarak fuarlara katılım sağladıklarını, bu tip organizasyonların ürün tanıtmak ve markalarını geliştirmek için katkı sağladığını söyledi. Zeytinde toprak, ağaç ve iklimin üç önemli faktör olduğunu, Didim’in bu alanlarda avantaj sağladığını, Üreticilerin ürününe güvenmesi gerektiğini ifade etti. Başkalarının bu işi nasıl yaptığını görmesi açısından da fuarlara katılmak gerektiğini dile getirdi.

Akyeniköy Balat Tarımsal kalkınma Kooperatifi Başkanı Günay Yavaş GEKA desteği ile yaptıkları salamura zeytin işleme ve paketleme tesisinin durumu ve yapacakları çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Tesis devreye girdiğinde tüm üreticilerin paketleme tesisinden faydalanabileceği söyledi.

Fuar katılımı hakkında üreticilerden gelecek geri dönüşler ve yapılacak faaliyetlerin belirlenmesinin ardından zeytin ve zeytinyağı üreticilerinin tekrar bir araya gelmesine karar verildi.

×